Stovky stoupenců bývalého kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva, kteří v noci na čtvrtek odrazili dva pokusy policejního komanda o zatčení bývalé hlavy státu v jeho domě ve vsi Koj-Taš u Biškeku, nadále zadržují šest zajatých příslušníků speciálních sil v obavě z dalšího pokusu o Atambajevovo zatčení. Oznámily to tiskové agentury. Úřady ve středu tvrdily, že exprezidenta zadržely, ale více než tisícovka jeho přívrženců jej zjevně ubránila. Při pokusu o zatčení byl jeden policista zabit, zraněna je další padesátka lidí, z toho polovina policistů. Země se podle agentury AFP ocitla v hluboké politické krizi.
"Stoupenci nevěří, že (stávající) prezident (Sooronbaj Žeenbekov) a jeho okolí se zřeknou myšlenky Atambajeva zadržet násilím," řekl agentuře TASS Farid Nijazov z vedení exprezidentovy sociální demokracie. Úřady podle něj dosud nesplnily žádný z požadavků Atambajevových přívrženců, zejména pokud jde o spojení s okolním světem, a tak zajatou šestici policistů nepropustili na svobodu. Policejní komando podle něj použilo ostrou munici, zatímco úřady tvrdí, že policisté stříleli gumovými projektily, avšak Atambajevovi stoupenci použili střelné zbraně.
Prezident Žeenbekov zkrátil dovolenou a vrátil se do metropole Biškeku, kde svolal bezpečnostní radu, aby se zabývala situací. Policejní síly se ráno podle agentury Kyrtag stáhly ze vsi Koj-Taš, kde ve své rezidenci zůstává exprezident. Parlament se má sejít na mimořádné schůzi.
Dvaašedesátiletý Atambajev, který stál v čele chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Je podezřelý z korupce a podvodů. Předloni byl prvním prezidentem Kyrgyzstánu, který pokojně a v souladu s ústavou předal moc svému nástupci. Nynější obvinění Atambajev odmítá a označil je za politické pronásledování ze strany současného vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem.
Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.