Krušné chvíle filipínské prezidentky <span>kvůli úplatkům</span>

Zahraničí
27. 2. 2008 17:53
Filipínami otřásá vládní krize.
Filipínami otřásá vládní krize.

Filipínami otřásá vládní krize.Filipínami zmítá vládní krize. Opět. Rozhořčené davy do ulic vyhnala zpráva o korupční aféře jejich prezidentky. „Glorie, odstup!" provolávaly tisíce rozhořčených odpůrců Macapagal Arroyové (60) v hlavním městě Manila. Pálily figuríny s její podobiznou a  mávaly protestními transparenty.

Za vlnou nevole stojí odhalení, že hlava státu věděla o nesrovnalostech ve smlouvě z loňského s největší čínskou telekomunikační společností ZTE. Šlo o vládní zakázku v hodnotě 329 milionů dolarů a k milionovému úplatku si díky ní dopomohl také prezidentčin manžel José Miguel Arroyo. Smlouva byla nakonec v srpnu 2007 anulována.

"Bohabojná a loajální"

Korupce ve vládních kruzích není na Filipínách nijak neobvyklou záležitostí, sama prezidentka z ní byla obviněna již několikrát. Nyní ale navíc vyšlo najevo, že se bezpečnostní jednotky snažily zabránit korunnímu svědkovi Rodolfovi "Jun" Lozadovi svědčit o korupční aféře v senátu.

Lozadu, filipínského počítačového experta, před třemi týdny unesli  neznámí pachatelé, údajně příslušníci bezpečnostních složek. Propustili jej ale už po pěti hodinách, když se kolem Lozadova zmizení spustila doslova mediální smršť.

Filipínci pálili na protest figuríny prezidentky Arroyové.Arroyová minulou neděli veřejně přiznala, že není dokonalá, ale trvala na své bohabojnosti, pracovitosti a loajálnosti s národem.

Přestože se chystají další demonstrace, podle analytiků je prezidentka zřejmě ustojí. Na její straně stále stojí armáda a v úterý ji podpořili také vlivní katoličtí biskupové.

Odpor veřejnosti proti hlavě státu zatím není dostatečně silný. Důvodem má být letargie a únava, která se Filipínců z častých společenských otřesů zmocňuje.

Ostrovní stát za sebou má již dvě revoluce vedené „lidovou silou". První znamenala konec zkorumpovaného diktátorského režimu Ferdinanda Marcose před 22 lety. Druhá v roce 2001 svrhla prezidenta Josepha Estradu a pomohla k moci Arroyové.

Estráda po filipínsku

Za koncem Estrady stála rovněž korupce, do ulic ale tehdy vyšly statisíce protestujících a postavila se proti němu i armáda.

Nyní však mezi lidmi převládá deziluze z toho, že Arroyová v čele státu není o nic lepší než její předchůdce. Obvinění z úplatkářství i volebních podvodů v roce 2004 ale zatím ustála.

Filipínská prezidentka zatím věří, že vlně protestů odolá.Ani nyní proti ní podle mnoha Filipínců neexistuje věrohodná alternativa. V její prospěch mluví také rostoucí ekonomika.

Podle filipínského tisku, se proto většina obyvatel do ulic nechystá a vyšetřování korupční aféry sleduje u televizních obrazovek v pohodlí svých domovů. Přezdívají mu „sarsuwela" - estráda.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ