<span>Krvavá praxe</span> politiky jednoho dítěte

Zahraničí
10. 1. 2008 15:24
Propaganda ve službách politiky jednoho dítěte.
Propaganda ve službách politiky jednoho dítěte.

Propaganda ve službách politiky jednoho dítěte.Vyrvou-li čínští komunisti z těla dvacetileté matky proti její vůli devítiměsíční plod, sedm let se neděje nic. Že se teď soud uvolil případem se alespoň zabývat, považují právníci ženy vystavené řeznickému zákroku za vítězství. Ve spravedlnost pro klientku ovšem ani nedoufají.

Ťin Jen z městečka An-šan na jihu Číny zbývalo v létě roku 2000 jen několik dní do porodu. Její muž Jang Čung-čchen toho dne odjel za prací. Se ženou se nevědomky navždy rozloučil i s nadějí na společného potomka.

Po jeho odchodu si pro Jen přišli úředníci z městského odboru pro plánování rodiny. Telefonovat jí zakázali, příbuzní s ní nesměli.

Kachna byla na dítě málo

Ťin JenKdyž ji cpali do sanitky, Jen poznala úřednice, které u ní předtím vyzvídaly datum porodu. Ubezpečily ji tehdy, že stačí zaplatit pokutu kolem tisíce dolarů, a smí porodit.

Manžel pak učinil, jak usoudili právníci nešťastných manželů, kardinální chybu: namísto úplatku nabídl místnímu stranickému tajemníkovi a šéfovi odboru rodinných plánovačů - kachnu po pekingsku. To bylo pro souhlas se založením rodiny málo.

Na potratové klinice úředníci Jen nařídili, aby podepsala souhlas se zákrokem. Odmítla. Kdosi to učinil za ni. Jen odvedli.

Řeznická praxe

„Drželo mě několik lidí, servali mi šaty a lékař do mne cosi vstříkl," popsala dnes sedmadvacetiletá Jen osudné okamžiky. Po 48 hodinách lékaři odstranili mrtvý plod kleštěmi.

Jen zůstala po ztrátě velkého množství krve v nemocnici 44 dní, dnes je neplodná, práce a pohlavního života neschopná.

Tak donedávna vypadala takzvaná politika jednoho dítěte. Mimo jiné předepisovala, že děti se smí rodit jen v manželství a že oba rodiče musejí být nejméně dvacetiletí. Jen ale otěhotněla před uzavřením sňatku, když jí bylo devatenáct. Do manželství vstoupila v pátém měsíci těhotenství.

Soudy bez konce

Autobusová zastávka pod dohledem velkého bratra, ilustrační foto.Jang Čung-čchen sedm let vandroval od soudu k soudu s žalobou na odbor pro plánování rodiny z porušení svých práv. Domáhal se odškodnění ve výši 185 tisíc dolarů (asi 3,3 milionu korun). Jeden soud jeho podání vůbec nepřijal, jiný neshledal úředníky vinnými...

Po sedmi letech se další soud uvolil případem zabývat. Potrat z donucení nicméně nebude předmětem soudu. Posuzovat se bude obecný zákaz donucování v podobných případech. Klíčovým důkazem bude chybějící podpis Jen na nemocničním formuláři. Soudy jej dosud vůbec neověřovaly. Důvěřovaly prostě tvrzení úředníků, že Jen se zákrokem souhlasila.

Podle názoru právníků je to úspěch, i když jim není souzeno vyhrát. To komunističtí pohlaváři nedopustí. Příznivý výrok by totiž mohl motivovat další oběti politiky jednoho dítěte.

Od tvrdých forem regulace porodnosti začali čínští komunisti opatrně ustupovat až letos. Nikoli z důvodů humánních, nýbrž hospdářských a sociálních. Čínská populace stárne a obává se, že ji nebude mít kdo živit. Při politice jednoho dítěte se navíc dávala přednost synům, od nichž se čekala větší výdělečná zdatnost, před dcerami, což vedlo k neúnosné nerovnováze mezi pohlavími.

Foto: Reuters, AP, archiv

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ