Kterak agentka KLDR odpálila nálož v letadle

Zahraničí
29. 11. 2012 10:00
Boeing 707 v barvách Korejských aerolinií.
Boeing 707 v barvách Korejských aerolinií.

Před 25 lety, 29. listopadu 1987, odpálili agenti KLDR nálož na palubě letounu jihokorejských aerolinií. Severokorejský vůdce Kim Ir-sen chtěl teroristickým útokem narušit chystané olympijské hry v Soulu.

Linka 858 Korejských aerolinií směřovala z Bagdádu do Soulu a letadlo typu Boeing 707 vybuchlo nad Andamanským mořem. Útok provedla teprve pětadvacetiletá severokorejská agentka Kim Hjon-hi s ostříleným kolegou Kim Song-ilem.

Plán byl jednoduchý. Přes Moskvu, Budapešť, Vídeň a Bělehrad se dostat do Bagdádu, v letounu uložit výbušninu s časovým spínačem, při mezipřistání v Abú Zabí opustit letadlo a odletět přes jordánský Ammán do Říma a poté zpět do Pchjongjangu. Trochu se to však zkomplikovalo.

Dvojici, která se vydávala za japonské turisty, otce a dceru, se podařilo načasovat bombu a vystoupit v Abú Zabí. Letadlo o osm hodin později skutečně vybuchlo. Většinu ze sto patnácti obětí tvořili jihokorejští dělníci, kteří se vraceli domů z práce v bohatých zemích Blízkého východu.

Pětadvacetiletá severokorejská agentka Kim Hjon-hi.Kvůli problémům s vízy však pár musel odletět místo Ammánu nejprve do Bahrajnu, odkud chtěli pokračovat přes Ammán podle dohodnutého scénáře. Krátce před odletem z Bahrajnu však byli zatčeni. Podle pokynů se oba pokusili spáchat sebevraždu ampulkou s cyankáli schovanou v cigaretě, ale sebevražda se podařila jen Kim Song-ilovi.

Kim odvezli do Soulu a nastal kolotoč výslechů. Nejprve zapírala, nakonec se přiznala. V dubnu 1989 byla odsouzena k trestu smrti, později dostala od jihokorejského prezidenta milost. Za hlavního viníka byl totiž označen Kim Ir-senův režim a Kim Hjon-hi označili za oběť a za "živého svědka krutosti severokorejského vedení".

Až při výsleších se svět dozvěděl podrobnosti o jejím životě. Narodila se 27. ledna 1962 v rodině diplomata a část dětství strávila na Kubě. V osmnácti letech si ji vybrala komunistická strana jako budoucí agentku.

Naprosto v izolaci od rodiny prodělala tvrdý výcvik a v roce 1987 dostala svůj životní úkol. Podle jejích výpovědí celou akci vymyslel a osobně nařídil Kim Ir-senův syn Kim Čong-il, který svého otce v čele země vystřídal po jeho smrti v roce 1994 a který severokorejskému režimu vládl až do loňského roku, kdy zemřel.

Pět let po teroristickém útoku vydala Kim autobiografickou knihu Slzy mé duše (česky vyšla v roce 1997), která byla její zpovědí i omluvou obětem. Někteří experti se však dohadují o tom, nakolik je kniha skutečnou výpovědí bývalé agentky.

Kim se před lety provdala za bývalého jihokorejského agenta a v roce 2009 se setkala s japonskou rodinou, jejíž členka byla v 70. letech unesena do KLDR, aby zde vzápětí vyučovala budoucí severokorejské agenty, včetně Kim, japonštinu.

Teroristický útok z roku 1987 byl jedním z důvodů zařazení KLDR na americký seznam států podporujících terorismus. V roce 2008 byla země ze seznamu vyřazena, neboť Pchjongjang dočasně umožnil mezinárodní kontrolu svého jaderného programu.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ