Kurdové chtějí proti tureckému zásahu v Iráku <span>bojovat</span>

Zahraničí
10. 10. 2007 17:50
Ilustrační foto ozbrojenců z PKK
Ilustrační foto ozbrojenců z PKK

Ilustrační fotoTurecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes podle agentury Reuters potvrdil, že jeho vláda připravuje plán umožňující přeshraniční vojenský zásah turecké armády proti kurdským povstalcům v severním Iráku, kteří využívají tohoto regionu jako své základny a útočiště.

Vojenské velení autonomního Kurdistánu dnes zareagovalo na Erdoganovo úterní oznámení prohlášením, že turecká ofenziva na iráckém území by byla porušením svrchovanosti. V případě, že turecká vláda od svého záměru neustoupí, je prý kurdská autonomní vláda připravena vyslat do boje proti tureckým jednotkám své vojáky, napsala agentura DPA.

Erdogan povolil turecké armádě případný zásah proti kurdským povstalcům operujícím v severním Iráku v úterý v reakci na silný tlak ze strany armádních představitelů a opozice. Dnes před novináři potvrdil, že "přípravy tohoto návrhu začaly a pokračují".

Případnou vojenskou akci turecké armády v Iráku by musel schválit parlament, kde má ovšem Erdoganova strana drtivou většinu. Ani to by ale automaticky neznamenalo vstup tureckých jednotek do Iráku, podotýká agentura Reuters.

Řada tureckých médií dnes spekulovala o tom, že s ohledem na nadcházející oslavy konce postního měsíce ramadánu o blížícím se víkendu nebude vládní návrh předložen v parlamentu dříve než příští týden.

Erdoganovo úterní oznámení vyvolalo odmítavě varovnou reakci jak ve Spojených státech, tak i u irácké vlády. Ke zdrženlivosti v dané věci dnes vyzvalo Ankaru také Rusko. Analytici podle agentury Reuters upozorňují, že rozsáhlá vojenská ofenziva Turecka v severním Iráku by vyvolala napětí ve vztazích mezi Tureckem a USA i Evropskou unií, do níž chtějí Turci vstoupit, a mohla by podkopat regionální stabilitu.

Při útocích bojovníků Strany kurdských pracujících (PKK), zakázané Tureckem, bylo jen od víkendu zabito 15 tureckých vojáků. Mluvčí bezpečnostních sil iráckého autonomního Kurdistánu Džabbár Džavár dnes ale zdůraznil, že "nejnovější útoky bojovníků PKK na tureckém území nesmějí posloužit jako záminka pro vojenskou intervenci na kurdském autonomním území, protože kurdská autonomní vláda není nijak zapojena do tohoto konfliktu".

Autonomní vláda kurdského prezidenta Masúda Barzáního není podle Džavára s PKK spojena politicky, ani vojensky. Irácký prezident Džalál Talabání, který je Kurd, vyzval PKK k opuštění severního Iráku, nebo ke složení zbraní. Kromě rebelů z PKK působí aktivně v oblasti severního Iráku ještě skupina kurdských povstalců z Íránu, kteří se v pohraniční oblasti neustále střetávají s íránskými vojáky.

Na hraničním přechodu v provincii Sirnak dnes turecká policie zatkla 20 kurdských ozbrojenců, kteří údajně dostali rozkaz "vytvářet atmosféru chaosu mezi lidmi a připravovat akce proti státním institucím". Oznámily to agentury AFP a AP s odvoláním na zprávu televize CNN Türk a místní zdroje. Ve skupině podezřelých je prý osm žen.

Zadržení měli podle internetového prohlášení úřadu provinčního guvernéra zejména rozšiřovat informaci, že uvězněný vůdce PKK Abdullah Ocalan je postupně otravován svými vězniteli.

FOTO: haber.mynet.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ