Kurdové mají smůlu. Žádná provincie se nemůže odtrhnout

Zahraničí
6. 11. 2017 11:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Irácký nejvyšší soud v pondělí vydal rozhodnutí, podle nějž se žádná irácká oblast ani provincie nemohou od Iráku odtrhnout. Soudní výnos souvisí se zářijovým referendem, v němž se Kurdové vyslovili pro nezávislost svých regionů. Vyvolalo to krizi, k jejímuž řešení Bagdád povolal i armádu. Irácká vláda označila referendum za neústavní a chce, aby jeho výsledek Kurdové zrušili.

Soud chtěl podle svého mluvčího pondělním výrokem zabránit dalším chybným výkladům ústavy a stvrdit nedělitelnost Iráku.

Premiér Hajdar Abádí už v létě, kdy Kurdové oznámili, že připravují referendum, řekl, že se ani jeden z ústavních článků nezmiňuje o referendu nebo nezávislosti a že plebiscit bude mít negativní důsledky.

Dělení příjmů z ropy

Kurdové se tehdy opírali o dlouhodobě neřešený problém, který podle nich s ústavou souvisí. Bagdád podle nich dlouho neplnil několik článků ústavy včetně článku 140, který se týká vyjasnění budoucího statusu ropného Kirkúku, dělení příjmů z ropy, platby žoldu kurdských milicionářů a nároku kurdských autonomních provincií na podíl z příjmů z ropy.

Protože závazky vyplývající z těchto ústavních zásad Bagdád dlouhodobě neplnil, dospěli Kurdové k závěru, že ústava pozbyla platnosti. Podle nich se centrální vláda ústavy dovolává, když jde o separatistické tendence Kurdů, ale sama odmítá ústavu plnit.

"Kurdistán se nemůže stát nezávislým státem z pohledu práva ani ústavy. Kurdové rozhodli o svém osudu, když hlasovali pro tuto ústavu a rozhodli, že Irák bude federativní stát," sdělil v minulosti Abádího předchůdce Núrí Málikí. Podobný názor zastává i Abádí.

"Tatáž kultura"

Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání, který se o vypsání referenda zasadil, obvinil Abádího vládu z toho, že provozuje "tutéž kulturu" genocidy jako bývalé irácké vlády. "Je to irácká vláda, kdo deset let neplní článek 140. V Kurdistánu ubývá iráckých diplomatických institucí, krátí se jeho podíl na příjmech, Kurdové jsou izolováni a nuceni odcházet," řekl Barzání.

Referendum Kurdům přineslo ztrátu území, jež pešmergové dobyli v boji s radikály z Islámského státu mimo kurdské autonomní provincie, a to včetně Kirkúku. Znamená to pro ně ztrátu ropných polí, snížení příjmů z ropy a také oslabení jejich vládních institucí i kontroly nad hranicí; Barzání kvůli krizi odstoupil. Na druhé straně irácká vláda oznámila, že začne platit žold pešmergům i mzdy zaměstnancům kurdské správy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Horázný Josef,Štěrba Martin

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ