Koaliční letadla znovu zaútočila na islámské radikály u kurdského města Kobani na syrsko-turecké hranici. Kurdští bojovníci se tam úporně brání přesile radikálů a z města denně prchají další civilisté. Atentátníci zaútočili u školy v syrském městě Homs a mezi 27 jejich oběťmi jsou také děti. Z dnes vydané statistiky OSN vyplývá, že boje v Iráku si v září vyžádaly přes 1100 obětí. Údaj ale nezahrnuje mrtvé na území ovládaném radikály z Islámského státu (IS).
IS, který ovládá části severní Sýrie a Iráku, přesunul ke Kobani tisíce bojovníků. Proti nim stojí několik set Kurdů a fronta je údajně tři kilometry od města. Za nočních bojů přišlo o život nejméně devět členů kurdských milicí. "Kurdští bojovníci čelí početní i vojenské přesile, ale odmítají se stáhnout a úporně proti IS bojují. Obrana Kobani je pro ně otázkou života nebo smrti," sdělil Ramí Abdar Rahmán z organizace syrské exilové opozice.
IS má u města podle něj k dispozici tanky, těžké dělostřelectvo i raketomety. Kurdové se brání automatickými puškami a kulomety. Pokud by se IS podařilo Kobani dobýt, ovládl by ucelený územní pás podél hranice. Boje o Kobani vyhnaly od poloviny září z domovů na 160 tisíc civilistů.
Postup IS v Sýrii se snaží s pomocí leteckých útoků zastavit koalice, v níž je kromě USA pět arabských zemí. Tento týden už podnikla nejméně 15 útoků na pozice IS u Kobani. Podle exilové opozice zabili členové IS devět Kurdů zajatých u hranice. Byly mezi nimi i tři ženy a radikálové jim uřízli hlavy.
Dnes přišla zpráva o dvojím atentátu spáchaném ve středosyrském Homsu. Ve čtvrti obývané hlavně vládnoucími alávity se vyhodili do povětří dva sebevražední atentátníci a zabili 27 lidí. Mezi oběťmi je i řada dětí, protože jeden z útočníků se odpálil u školy. Dalších 76 osob utrpělo zranění. Homs dlouho ovládala opozice, ale armáda většinu města v červnu dobyla zpět.
Situaci v Sýrii sleduje pozorně také Turecko, jehož vláda požádala parlament o prodloužení mandátu k vedení vojenských operací na území cizího státu v případě ohrožení. Mandát by mohl zahrnout povolení k využití tureckých základen pro boj proti IS pro zahraniční armády. Parlament se bude vládní žádostí zabývat ve čtvrtek.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval mezinárodní koalici podnikající pod vedením USA útoky proti IS, aby našla "trvalé řešení" potíží s islamisty. Intervenci omezující se na nálety na pozice extremistů označil za řešení dočasné. "Svět musí vědět, že Turecko není zemí, která se spokojí s dočasnými řešeními," dodal.
Boje pokračují také v Iráku, kde se k leteckým akcím proti IS připojila Británie. Také tam proti IS bojují i Kurdové, a to na třech frontách na severu země - v Rabíji u hranice se Sýrií, jižně od ropného města Kirkúk a severně od Mosulu. Britové do bojů zasáhli úspěšným náletem na vozy IS západně od Bagdádu. Sunnitské kmeny spolu s iráckými vojáky odrazily útok IS u města Džabúr severně od metropole, ale padlo tam 14 lidí.
OSN dnes zveřejnila bilanční zprávu, podle níž si násilí ve vládou kontrolovaných částech Iráku v září vyžádalo 1119 lidských životů. Mezi mrtvými bylo více než 800 civilistů. OSN tyto údaje považuje za "absolutní minimum", protože není schopna mapovat situaci v oblastech, které ovládá Islámský stát.