Kuvajt: Parlament ovládli konzervativci. Opět <span>žádná žena</span>

Zahraničí
18. 5. 2008 13:10
Hlasovací stan. V Kuvajtu získaly ženy volební právo roku 2005.
Hlasovací stan. V Kuvajtu získaly ženy volební právo roku 2005.

Hlasovací stan. V Kuvajtu získaly ženy volební právo roku 2005.V sobotních parlamentních volbách v Kuvajtu si vedli velmi dobře konzervativní muslimští kandidáti, a posílili tak svou účast v parlamentu. Obsadí skoro polovinu křesel podobně jako kmenoví zástupci. Ačkoli kandidovalo také 27 žen, žádná z nich se podle oficiálních výsledků do padesátičlenného parlamentu nedostala,

Dohromady mají sunnitské konzervativní kruhy 21 mandátů, což je o čtyři více než dosud. Fundamentalistické Islámské salafistické spojenectví, které je zásadním odpůrcem volebního práva žen, získalo deset křesel, což je dvojnásobek oproti zastoupení v minulém Národním shromáždění.

Islámské ústavní hnutí je jediná ze sunnitských konzervativních stran, která si pohoršila - dosud měla šest mandátů, z nichž obhájila pouze tři.

Menšinoví šíité, kteří doufali, že získají víc mandátů než dosavadní čtyři, si polepšili jenom o jednoho zástupce. Šíité tvoří asi třetinu z více než milionu rodilých Kuvajťanů, dvě třetiny jsou sunnité.

Liberální kruhy a jejich spojenci o jedno křeslo přišli a teď budou mít jenom sedm zástupců. O jednoho poslance jsou oslabeni také nacionalisté, které budou zastupovat čtyři zákonodárci.

Volička debatuje ve volební místnost s kuvajtským premiérem.Teprve podruhé v historii se voleb mohly účastnit také ženy. Mezi více než 270 kandidáty jich bylo 27. Pouze jedna z nich byla velmi blízko zvolení - Asíla Avázíová skončila na 11. místě ve třech z pěti volebních okrsků. Do parlamentu se z každého dostalo prvních deset zvolených.

Sobotní volby byly předčasné. Byly vypsány kvůli minulé krizi mezi vládou a parlamentem, kvůli níž emír parlament v březnu rozpustil.

Kuvajt je konstituční monarchií. Má 3,4 milionu obyvatel, z nichž pouze třetina jsou rodilí Kuvajťané, zbytek tvoří přistěhovalci a zahraniční dělníci, kteří nemají volební právo. Politické strany jsou sice zakázány, ale tolerují se různá hnutí a skupiny.

Nejvyšším moc má v rukou emír, který může vydávat i vetovat zákony. Poslanci mohou jeho rozhodnutí změnit, jestliže ho přehlasují dvoutřetinovou většinou.

Pád vlády způsobily neshody mezi ministry a poslanci. Vláda tvrdila, že zákonodárci zasahují do jejích pravomocí, nespolupracují s ní a vynucují si stále výměny ministrů. Minulé volby se konaly v roce 2006 a poprvé v historii se jich jako kandidátky i jako voličky mohly účastnit ženy. Řádný volební termín připadal až na rok 2010.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ