Nablýskané nové bangkocké letiště Suvarnabhumi dnes připomíná ráno po celonočním rockovém koncertu. Bezcílně tu bloumají tisíce zmatených lidí. Někteří shánějí něco k snědku, jiní někoho, kdo by jim pomohl, a další zabalení v plážových osuškách pospávají, kde se dá.
Poté, co terminál postavený za čtyři miliardy dolarů oblehli protivládní demonstranti a postarali se o zrušení všech letů, nemohli zahraniční turisté dělat nic jiného, než si polehat na lavičky, za odbavovací pulty a dokonce i na zavazadlové vozíky. "Tohle je velký problém," říká holandský turista John Crushak, který si na jednom ze dvou největších letišť na světě ustlal provizorní lůžko z šatů a zavazadel. "Chci jenom odletět domů. Nezajímá mě, co se tu děje. Takhle to nemůže dál pokračovat."
Neupravení muži a ženy se začali po letišti hemžit krátce po rozednění. Sháněli kávu, jídlo a alespoň nějaké zprávy o tom, co se děje. "Já ty lidi chápu, letecké společnosti se chovají příšerně. Nedávají nám žádné informace," říká Švéd Christopher Persson, který strávil noc pod odbavovacím pultem. "Nespal jsem. Nevím, jestli se vrátit do Bangkoku, nebo tady zůstat. Je to příšerné," dodal.
Navzdory hněvu cestujících se stoupenci Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), kteří se v úterý utábořili před letištěm, nesnaží omlouvat. Svůj protest považují za oprávněné pokračování šest měsíců trvající snahy o svržení zvolené vlády premiéra Somčaje Vongsavata, kterého považují za loutku svrženého bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.
"Zůstaneme tu, dokud vláda neodstoupí. Tahle vláda není legitimní. Vládne Tchaksin," říká penzionovaný univerzitní profesor Suntchorn Kevlaj oblečený v tradiční žluté, kterou stoupenci PAD nosí na známku úcty vůči thajskému králi Pchúmipchonu Adundétovi. "My nezasahujeme do cest turistů. Tohle letiště mají vést letištní úřady," dodal.
Za jeho zády se klikatí dlouhá fronta na záchodky, jejichž mokrá zamazaná podlaha pravděpodobně zanechá stopy na thajské pověsti coby přívětivé turistické destinace, kam ročně přicestuje na 15 milionů návštěvníků.
Thajský turistický průmysl, který přímo zaměstnává 1,8 milionu lidí a zajišťuje šest procent hrubého domácího produktu, už v uplynulých letech přežil epidemii nemoci SARS, asijské tsunami, ptačí chřipku i převrat v roce 2006. Ale dlouhodobě se vlekoucí protesty místní cestovní ruch citelně poškozují. Mnohé velké hotely přišly o příjmy z pořádání konferencí poté, co byl v září v Bangkoku krátce vyhlášen výjimečný stav.
"Problém z hlediska názoru na Thajsko nepředstavují lidé, kteří teď uvízli na letišti, ale ti, kteří nepřiletí v prosinci a lednu na dovolenou," míní Chris Bruton z konzultantské firmy Dataconsult. "A problém budou představovat také podnikatelé, kteří zruší plánované schůzky a rozhodnou se neinvestovat do projektů v Thajsku," dodává.
"Chápu, že tihle lidé usilují o změnu, ale uzavřít kvůli jejich snaze letiště mi připadá trochu moc. Téhle zemi to rozhodně neprospěje," říká Američan Gary Biermann, který se už vzdal naděje, že se stihne vrátit domů do čtvrtečního Dne díkůvzdání. "Nemělo by to mít vliv na to, co si o Thajsku myslím, ale bude," dodává. I pro další turisty je tohle nepříjemný konec příjemné dovolené. "Prostě chci jenom odletět domů," říká Kanaďan Jason Walsh. "Skvěle jsem si tu užil, ale tohle je ohromné zklamání."
Nyní se situaci pokouší vyřešit armáda. Její šéf Anupong Paočinda dnes na tiskové konferenci vyzval vládu k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Zároveň nařídil protestujícím, aby se stáhli z mezinárodního letiště v Bangkoku, které okupují.
Foto: Reuters, AP