V Libanonu dnes masovou účastí voličů začaly klíčové parlamentní volby, v nichž proti sobě stojí prozápadní koalice a tábor vedený šíitským hnutím Hizballáh, který je podporován sousedním Íránem. Hlasování se koná za mimořádně přísných bezpečnostních opatření.
V některých městech odevzdalo svůj hlas v prvních čtyřech hodinách po otevření volebních místností již více než 40 procent voličů. Pozorovatelé očekávají, že zápolení obou táborů bude vyrovnané. Podle několika předvolebních průzkumů by rozdíl mezi vítězem a poraženým neměl být více než tři poslanecká křesla.
V dosavadním parlamentu má prozápadní blok 70 křesel a aliance Hizballáhu 58 křesel. O 128 křesel v parlamentu, která musejí být rozdělena mezi křesťany a muslimy, bojuje 587 kandidátů. Výsledky voleb budou známy v pondělí.
K zajištění pořádku a bezpečnosti při volbách je v ulicích měst rozmístěno téměř 50 tisíc vojáků a policistů, kteří mají předejít jakýmkoli incidentům. Dnešní libanonský list An-Nahár napsal, že v sobotu explodovala nálož pod automobilem nezávislého kandidáta Abdala Kádira Šamího.
V této arabské zemi, která má silné komunity v exilu, má volební právo na 3,2 milionu osob. Hlasování v cizině není možné, a proto v předchozích dnech do staré vlasti přijížděli četní Libanonci v exilu.
"Pokud jde o volby, nejsem znepokojen. Důležité je, aby Libanonci respektovali výsledek," řekl bývalý americký prezident James Carter před jednou z volebních místností v Bejrútu. Vyjádřil naději Spojených států, že Írán a další země výsledky voleb akceptují a nebudou se pokoušet do vnitropolitické situace zasahovat.
Dnešní volby jsou považovány za klíčové. Rozhodovat se v nich bude především o tom, zda zemi v následujících letech povede prozápadní koalice, nebo tábor vedený šíitským hnutím Hizballáh.
To je napojeno na Írán a Sýrii a Západ ho řadí mezi teroristické organizace.
Dnešní hlasování výrazně ovlivní to, zda budoucí vláda země, která hraničí se Sýrií a Izraelem, bude nadále moci těžit ze západní pomoci, zejména od Spojených států, či zda se bude více orientovat na Írán a Sýrii. Oba tábory spolu bojují již čtyři roky, od té doby, kdy byl zavražděn bývalý premiér Rafík Harírí, a to zemi málem uvrhlo loni v květnu do nové občanské války.
Z případného vítězství tábora Hizballáhu má obavy především Izrael. Dnes několik izraelských ministrů před touto situací varovalo a upozorňovalo, že Írán by mohl rozšířit do Libanonu dál svůj vliv.
"Írán se snaží převzít kontrolu nad Libanonem a to je negativní vývoj," řekl ministr financí Juval Steinitz. Ministr vnitra Eli Išai usoudil, že kdyby získal Hizballáh většinu v parlamentu, znamenalo by to, že se Libanon stal teroristickým státem.
Izrael válčil s Hizballáhem v létě roku 2006. Na libanonské straně padlo přes 1 200 osob, většinou civilistů, na izraelské straně bylo 160 mrtvých, především vojáků.
Izraelský ministr dopravy Jisrael Katz vyzval v dubnu k likvidaci vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a v květnu vyzval šéf diplomacie Avigdor Lieberman mezinárodní společenství, aby na Nasralláha vydalo zatykač kvůli jeho údajnému podílu na vraždě Harírího.
Hlasovací místnosti se otevřely v 07.00 místního času (06.00 SELČ) a uzavřou se v 19.00 (18.00 SELČ). První odhady výsledků se očekávají večer, konečné výsledky až v pondělí.
Foto: ČTK/AP a Reuters