Násilí po pohřbu
Libanonci zaútočili na sídlo premiéra, policie použila plyn
21.10.2012 17:05 Aktualizováno 21.10. 19:13
Pohřeb zabitého šéfa libanonských tajných služeb a syrského kritika Visáma Hasana v Bejrútu vyústil v pouliční násilnosti. Několik stovek demonstrantů zaútočilo na sídlo premiéra a podařilo se jim prolomit vnější ochrannou bariéru. Vojáci a policisté, kteří dohlíželi na bezpečnost pohřbu a demonstrací, proti davu použili slzný plyn. Agentury oznámily několik zraněných.
Vojáci sedemonstranty snažili zahnat varovnými výstřely z pušek a samopalů. Ze záběrů zpravodajské televize CNN bylo patrné, že situace v centru metropole byla nepřehledná. Demonstranti, kteří žádali odstoupení vlády, v níž dominuje prosyrské šíitské hnutí Hizballáh, házeli na bezpečnostní jednotky kameny, lahve a dýmovnice a také demolovali vozy v ulicích a výlohy obchodů. Před vládní budovy rozmístila armáda obrněné vozy.
Opoziční předák Saad Harírí, který je synem zavražděného premiéra Rafíka Harírího, vyzval demonstranty ke klidu a požádal je, aby se z ulic stáhli a odešli domů.
"Chceme mír, vláda by padnout měla, ale chceme, aby se tak stalo poklidnou cestou. Apeluji na vás všechny, kteří jste v ulicích, abyste se stáhli," prohlásil Saad Harírí v projevu odvysílaném televizní stanicí Future.
Zpravodajské televize poté informovaly, že situace v Bejrútu se po Harírího výzvě skutečně částečně zklidnila. Po setmění došlo ale k dalšímu zvratu. Skupiny mladých demonstrantů zapálenými pneumatikami zablokovaly silnici vedoucí na mezinárodní letiště a také do Sajdá, třetího největšího města v zemi.
Komentátoři varují, že násilnosti a chaos v metropoli by mohly trvat i několik dní. Hasanova smrt a další doprovodné události jsou podle Reuters obrazem toho, jak občanská válka v Sýrii proniká v podobě sektářského násilí do Libanonu.
Odpoledne začala za přísných bezpečnostních opatření v bejrútském sídle policie oficiální tryzna, kterou živě přenášela místní televize. Ceremonie s vojenskými poctami se konala za účasti Hasanovy manželky a jejich dětí. Mezi účastníky byli také libanonský prezident Michel Sulajmán a premiér Nadžíb Míkátí.
"Vyzývám justici, aby se neobávala, lidé jsou s vámi. Vyzývám bezpečnostní složky, aby byly neústupné, lidé jsou s vámi. A vyzývám politiky a vládu, aby pachatele nekryla," prohlásil během pohřbu Sulajmán. Dodal, že vláda a lid musí v této těžké chvíli pracovat "bok po boku".
Po vojenské části pohřbu přenesli policisté rakev s Hasanem do mešity na náměstí Mučedníků. Trasu procesí obklopil dav, který chtěl generálovi vzdát čest. Následné muslimské modlitby z mešity přenášely do okolí reproduktory. Za místo posledního odpočinku bylo zvoleno přilehlé mauzoleum, kde je pohřben Harírí.
V ulicích Bejrútu se během dne shromáždily tisíce demonstrantů. K masovým protestům vyzvala sunnitská opozice, která do odstoupení Míkátího kabinetu odmítá jakýkoli dialog, napsal Reuters.
Hasan zahynul v pátek při bombovém útoku, spolu s ním zahynulo sedm lidí a dalších 80 osob utrpělo zranění. Generál se mimo jiné podílel na vyšetřování vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Již v sobotu Libanonci uctili Hasana dnem smutku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.