Kampaň Libanonu, jejímž cílem je, aby se do země ze Saúdské Arábie vrátil premiér Saad Harírí, který nečekaně 4. listopadu rezignoval, se vyvíjí slibně, řekl libanonský prezident Michel Aún. Stejného názoru je také Teherán, který zároveň opět zdůraznil, že se navzdory spekulacím do libanonské politiky nevměšuje.
Harírí v neděli v televizním rozhovoru řekl, že se plánuje vrátit do Libanonu v nadcházejících dnech. Naznačil rovněž, že by mohl svou rezignaci stáhnout, pokud šíitské radikální hnutí Hizballáh přislíbí, že se nebude dále zapojovat do regionálních konfliktů, včetně války v Jemenu, kde proti šíitským povstalcům bojuje koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Harírí byl však při rozhovoru velmi nervózní, vypil několik sklenic vody a řekl, že chce dialog zkrátit. Libanonský prezident Aún nicméně prohlásil, že nedělní projev je známkou toho, že libanonská vládní koalice má pevné základy.
Írán, který je spřízněn s Hizballáhem, dnes oznámil, že Harírího sdělení rovněž vnímá pozitivně. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení zdůraznilo, že se nevměšuje do vnitřní libanonské politiky, jak naznačuje Rijád.
Harírího by podle Bejrútu měl v Saúdské Arábii dnes navštívit maronitský patriarcha Bišára Raj. Dvoudenní návštěvu království však patriarcha naplánoval ještě před rezignací premiéra.
Francouzské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení uvedlo, že situaci v Libanonu monitoruje a že má obavy o to, aby se zachovala stabilita a integrita země. Ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian uvedl, že není důvod Harírímu nevěřit, že se může v rámci Saúdské Arábie volně pohybovat, pokud to řekl ve svém nedělním prohlášení. Zároveň ale zdůraznil, že pokud má situace v Libanonu mít politické řešení, tak politik potřebuje naprostou svobodu pohybu.
Harírí je v Saúdské Arábii, odkud také oznámil svou rezignaci. Zdůvodnil ji obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu v Libanonu. Bejrút již dříve naznačil, že Harírí je v Saúdské Arábii zadržován proti své vůli a k rezignaci tam byl přinucen. Prezident Aún řekl, že rezignaci nepřijme, pokud ji premiér nepodá osobně. Harírí své rozhodnutí rezignovat zdůvodnil v televizním vystoupení tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s šíitským Hizballáhem spoluvytvářejícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život. Harírí v projevu obvinil Hizballáh, že "míří zbraněmi" na Jemence, Syřany i Libanonce. Spolu s Íránem podle něj šíitské hnutí dovedlo Libanon do "středu bouře".