Likvidace zbraní v Sýrii? Džob pro sebevrahy

Zahraničí
30. 9. 2013 14:05
Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní nikdy nelikvidovali chemický arzenál za válečných podmínek, proto bude proces v Sýrii velmi obtížný a nebezpečný.
Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní nikdy nelikvidovali chemický arzenál za válečných podmínek, proto bude proces v Sýrii velmi obtížný a nebezpečný.

Skupina prvních dvaceti odborníků na chemické zbraně má začít připravovat likvidaci syrských chemických zbraní v úterý ráno. Jejich úkol je nejen komplikovaný, ale také nebezpečný. Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už likvidovali chemický arzenál jinde, ale nikdy za válečných podmínek, jaké je čekají nyní v Sýrii.

Syrský prezident Bašár Asad řekl, že jeho země dodrží všechny dohody týkající se chemických zbraní. Dina Esfandiaryová z mezinárodního ústavu pro strategická studia v Londýně prohlásila, že inspektoři "budou dokonalým cílem a každý, kdo bude chtít jejich misi sabotovat, je může ohrozit".

Damašek 21. září předal seznam míst, kde zbraně vyrábí a skladuje. Rezoluce OSN počítá s likvidací těchto látek do poloviny příštího roku. Podle francouzského listu Le Figaro je to ale velmi náročný termín, v němž bude těžké zbraně už jenom zinventarizovat nebo vyvézt ze Sýrie. Zapotřebí by bylo na 200 odborníků, které OPCW k dispozici nemá.

Pomoc proto nabídly Moskva a Peking. Technickou nebo finanční podporu slibují USA a Německo, i když náklady na likvidaci syrského arzenálu se odhadují na miliardu dolarů. Itálie dala k dispozici své vojenské letouny C-130, které mají z nizozemského sídla OPCW přepravovat odborníky a potřebný materiál.

Očekává se, že v první fázi půjde o rychlé zajištění nepoužitelnosti chemických látek. Mluvčí OPCW řekl francouzskému listu, že při tom mohou být použity tanky nebo výbušniny.
Odborníci oslovení listem jsou ale skeptičtí. Podle nich lze střely nebo rakety s chemickým obsahem zničit na místě jedině ve speciálních spalovacích zařízeních. A ta bude prý jen stěží možné instalovat za nynějších poměrů.

V Iráku se často postupovalo tak, že se v poušti vyhloubily jámy a v nich se pak chemické látky spálily. To v Sýrii nepůjde. Podle Hamishe de Brettona-Gordona, který pracoval v minulosti v jednotkách OSN, by bylo "ideální, kdyby Syřané zbraně dopravili na hranici a tam je předali zástupcům velmocí a OSN".

Syrský chemický arzenál je největší na Blízkém východě - odhaduje se na tisíc tun chemikálií, z nichž 300 tun je yperit. Zbytek jsou zřejmě tekuté chemikálie skladované odděleně a použitelné pouze po smíchání. Francouzští odborníci se domnívají, že kromě yperitu mají Syřané sarin. Pracovali prý také na vývoji dusíkatého yperitu, který prostředí zamoří déle než yperit klasický a hůře se z něj odstraňuje, a rovněž na druhu organofosfátu, jehož účinky převyšují vliv sarinu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ