Malajsie pátrá po zmizelém zařízení s radioaktivní látkou

Zahraničí
21. 8. 2018 11:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Malajsijské úřady pátrají po průmyslovém zařízení obsahujícím nebezpečný radioaktivní materiál, které se ztratilo při přepravě 10. srpna. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na místní policii.

Třiadvacetikilogramové zařízení určené k průmyslové radiografii obsahuje radioaktivní izotop iridia 192. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii může iridium 192 osobám, které s ním přijdou do přímého styku, byť na krátkou chvíli i jen několika minut, způsobit vážné nebo trvalé následky. Několikahodinové či několikadenní vystavení může vést až k úmrtí.

Podle BBC existují obavy, že by zařízení mohlo být použito jako špinavá bomba. Malajsijská policie je ale přesvědčena, že zmizení radioaktivního nákladu nesouvisí s terorismem. Náměstek malajsijského ministra vnitra Azis Jamman ztrátu radioaktivního nákladu potvrdil, prohlásil ale přitom, že "vše je pod kontrolou".

Náklad byl převážen nákladním autem do malajsijské metropole Kuala Lumpuru. Řidiči tvrdí, že během cesty nezastavili a zmizení nákladu zjistili až poté, co dojeli na místo určení. Podle vyšetřovatelů bylo zařízení buď ukradeno, nebo během cesty spadlo z vozidla. Oba řidiče policie vyslechla a poté je propustila.

Zmizelé zařízení patřilo firmě, která pomocí gama záření testuje kvalitu součástek používaných například v ropném a plynárenském průmyslu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/Philipp Schulze

Další čtení

Japonsko daruje 250 sakur USA, k oslavě 250. výročí nezávislosti

Zahraničí
Aktualizováno: 22. 3. 2026 16:04
ilustrační obrázek

USA stojí válka s Íránem miliardu denně. Celkem to je už 27 miliard dolarů

Zahraničí
22. 3. 2026
ilustrační obrázek

Smrtící žízeň: Proč je nedostatek vody především problémem žen

Zahraničí
22. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ