Malajsie: Příběh doktora M.
10.09.2007 13:50
Bývalý malajský premiér se rychle zotavuje z operace srdce, kterou před týdnem postoupil po dvou infarktech. Jasnou známkou lepšícího se stavu byla jeho snídaně oplývající tukem. Úspěšná vláda doktora Mahathira byla základem pro dnešní prosperitu, která posunula zemi k novým obzorům.
Zářící mastnotou a v lepším stavu byl dnes po ránu bývalý malajský premiér Mahathir Mohamad (82). Po operaci, kterou si vynutily dva infarkty minulý týden, už se jeho stav zlepšil natolik, že si mohl dát roti canai. Oblíbené jídlo se skládá z chleba řádně opečeného na tuku a neméně výživné omáčky. Sytou snídani zapil vysokoenergetickým mlékem.
Zpráva z kualalumpurského Národního kardiologického institutu ještě říká, že Mahathir si dal „pořádnou sprchu a pak ho vzali na mírnou procházku okolo postele. Bude pokračovat v intenzivní fyzioterapii."
Velký skok doktora M
Ještě z dob svého premiérovaní si drží titul nejdéle vládnoucího voleného asijského vůdce. Mahathir bin Mohamad obecně přezdívaný dr. M odešel ze své funkce z vlastního rozhodnutí po dvaadvaceti letech. Stojí za ním řada úspěchů, které mu nikdo upřít nemůže.
Z vyhlídky v osmaosmdesátém patře druhé nejvyšší budovy světa, kualalumpurských věží Petronas, mají návštěvníci před sebou Malajsii takovou, jakou si její dnes dvaaosmdesátiletý premiér vždy přál mít: prosperující, moderní, hodnou obdivu. Kdesi dole se jako špendlíkové hlavičky ztrácejí automobily, často domácí výroby, z nichž mnohé hrdě nesou samolepku vyjadřující Mahathirovo krédo: Malaysia boleh, Malajsie to dokáže.
Ani nejzapřisáhlejší premiérovi kritici nemohou nepřiznat, že zemi závislou z britské éry na produkci cínu a kaučuku proměnil v ekonomiku spojovanou s nejmodernějšími technologiemi. Multimediální superkoridor na 750 kilometrech čtverečních ztělesňuje Mahathirovu vizi učinit z Malajsie do roku 2020 rozvinutou zemi.
Dvojčata Petronas do tohoto snu patří stejně jako nové vládní centrum Malajsijské federace Putrajaya a solární energií vyživované "inteligentní" město Cyberjaya s ambicemi stát se asijským Silicon Valley. To vše Malajsie dokázala; k premiérovu zklamání to však nedokázali Malajci tvořící více než polovinu obyvatel země.
Synové země"Malajsii by měli vládnout Malajci," opatrně připouští indický obchodník. Jenomže navzdory všem snahám a místní variantě pozitivní diskriminace kontrolují bumiputras, synové země, pouze pětinu domácích společností.
Malajci již nejsou lacinou pracovní silou pro britské kolonizátory, nicméně ekonomiku ovládá dvacetiprocentní čínská menšina. Však si také vystudovaný a určitý čas praktiku jící lékař Mahathir několikrát hořce postěžoval, že jeho krajané jsou líní a smiřují se s druhořadou rolí.
Stěžují si i jiní. Výhody určené původním obyvatelům jsou odepřeny například potomkům portugalských dobyvatelů soustředěným v historickém městě Melaka. "Naši předkové přišli do Malajsie již na začátku šestnáctého století, přesto stále nejsme považováni za bumiputras," říká mladík s portugalskými předky v rodokmenu.
V jihovýchodní Asii, kde se etnická nesnášenlivost může snadno stát roznětkou k násilnostem, nelze brát podobnou nespokojenost na lehkou váhu. Malajsie erupci vášní se stovkami mrtvých zažila naposledy v roce 1969. Udržení etnické harmonie připíší dějiny Mahathirovi k dobru; na způsob, jakým naložil s protivníky, však použije přísnější měřítko.
Případ Ibrahim
Podle svých slov si penzionovaný malajsijský premiér, jehož otec měl indické předky, vždy nejvíce přál být venkovským lékařem. V jedenadvaceti letech vstoupil do nově se formující nacionalistické strany UMNO. V roce 1964 za ni byl zvolen a v parlamentních lavicích vydržel pět let: pro kritiku premiéra a "otce národa" Tuankua Abdula Rahmana otevřeným dopisem byl ze strany vyloučen.
Po třech letech byl zpět a roku 1981 se stal premiérem, prvním bez modré krve. Přestože měl možnost poznat vrtkavost politické štěstěny, nikdy s ním osud nenaložil tak jako s Anwarem Ibrahimem. Případ vyhlédnutého Mahathirova nástupce je důvodem, proč malajsijský premiér míří na odpočinek s cejchem člověka neváhajícího nemilosrdně zlikvidovat každého, kdo mu stojí v cestě.
Zároveň to vysvětluje, proč v úřadu vydržel tak dlouho. Hvězda Ibrahima začala stoupat v osmdesátých letech v čase nastupujícího islámského obrození. K zemi se zřítila v roce 1998, kdy byl obviněn z k orupce a sodomie a v podivném procesu odsouzen na patnáct let. Zatímco podle Mahathira šlo o kriminální kauzu, západní svět považuje Ibrahima za politického vězně kritizujícího nadřízeného pro korupci a nepotismus (viz TÝDEN č. 17/99).
Dopady případu pocítila UMNO hned ve volbách v roce 1999, kdy dosáhla vůbec nejhoršího výsledku za posledních třicet let. Nejistá perspektiva visí před stranou také pro první postmahathirovské volby příští rok. Ibrahimova kauza však přinesla další rizika.
Dvě MalajsieKota Baharu u thajských hranic si musejí turisté zamilovat pro skvělou kuchyni, nedaleké pláže i svébytnou kulturu. Život zde plyne v kolejích zdánlivě se nelišících od jiných částí země. Teprve při bližším pozorování si návštěvník všimne, jak se v místním obchodu řadí muži a ženy do oddělených front.
Noční jídelní trh se uzavírá po čas podvečerních modliteb a proslulá pláž lásky již přišla o své příliš erotické jméno. Kota Baharu leží v Kelantanu, jednom ze dvou malajsijských států ovládaných islámskou stranou PAS. Islámská opozice si klade ještě vyšší cíle. O úspěch se chce pokusit v Mahathirově domovském státě Kedah.
V Kelantanu se pokusila zavést islámské právo, šaríu. Pokus ztroskotal na podřízenosti místního práva federálnímu. "Šaría připouští například usekávání rukou za krádeže, ve skutečnosti by k něčemu takovému zřejmě nikdy nedošlo," hájí ideu majitel místního hotelu. Vládnoucí UMNO však hovoří o domácí obdobě Talibanu.
Syn duchovního vůdce PAS strávil dva roky ve vězení na základě kontroverzního zákona o vnitřní bezpečnosti, umožňujícího internaci bez soudního procesu. Ibrahim, který představoval umírněný proud, však vládě s nastupující islámskou opozicí již pomoci nemůže.
Mahathir nedokázal spolknout roli George Sorose na asijské finanční krizi roku 1997 proslul protizápadními výroky se záběrem od kritiky dvojích standardů po obviňování z židovského celosvětového spiknutí (viz TÝDEN č. 43/03) nebo podpory sodomie a sociálního darwinismu.
Pasoval se do role umírněného muslimského vůdce, odsuzoval arabský terorismus a při posledním mezinárodním vystoupení během summitu Organizace islámské konference v roce 2003 vyzval islámský svět, aby soupeřil se Západem a Židy myšlenkami, nikoliv terorem.
Na fotografii: (1) Obří plakát s Mahathirem (vlevo) a současným premiérem Badávím na slavnosti 50 let od zisku nezávislosti na Británii, 31. srpen 2007; (2) Mahathir zobrazovaný jako vůdce Malajsie, nedatováno; (3) Mahathir zotavený z prvního infarktu, 18. listopad 2006; (4) Členové strany Demokratická akce v protestují Kuala Lumpuru proti tvrdým muslimským zákonům v provinciích, 13. duben 2007; (5) Jídelní trh v Kota Baharu, nedatováno; (6) Petronas Towers, Kuala Lumpur; nedatováno
FOTO: (1 a 3) AP, (2) peacecorpsonline.org, (4) archiv , (5) przewodnik.onet.pl, (6) virtualtraveller.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.