Maoisté řádí v Indii

Zahraničí
26. 6. 2007 14:34
Maoistická propaganda v Indii
Maoistická propaganda v Indii

Maoistická propaganda v IndiiKomunističtí povstalci, kteří si říkají naxalité, terorizují méně osídlená území ve střední a východní Indii již čtyřicet let. Dnes vyhodili do vzduchu dva vlaky a několik nákladních aut.

Maoisté, kteří operují již ve třinácti ze 28 spolkových států Indie, vyhlásili dvoudenní stávku na protest proti snaze federální a lokálních vlád zřizovat zvláštní hospodářské zóny s daňovými úlevami. Partyzáni tvrdí, že rozmach těžebního průmyslu a těžařství vyžene z půdy místní zemědělce.

Na mušku si proto vzali státní firmy těžící ve státu Džharkhand železnou rudu a jejich bombové útoky ochromily dopravu v rozsáhlých oblastech východní Indie.

V sousedním Čhattísgarhu vyhodili maoisté do vzduchu sloupy elektrické rozvodné sítě. Prohlašují, že bojují za práva chudáků, ale všechny vesničany, kteří se k nim v odlehlých oblastech, kam nesahá moc policie, postaví, nemilosrdně likvidují. Naxalité v lesích Čhattísgarhu, nedatováno.

Federální vláda v Dillí je bezmocná a čtyřicet let nedokáže s levičáckými teroristy nic udělat. Současná vláda Manmóhana Singha je totiž v prekérní situaci, protože jeho Indický národní kongres vládne v tiché koalici s komunisty.

Komunismus je v Indii velmi živý

Komunisté se podílejí na moci v pěti z osmadvaceti států. V Západním Bengálsku nepřetržitě třicet let. Levicově vlády mají i státy Tripura, Kérala a Manípur. V Tamilnádu jsou komunisté součástí vládnoucí koalice (viz TÝDEN 37/06).

Naxalité terorizují zaostalé oblasti třinácti států. Jejich počet není znám, ozbrojených bojovníků může být kolem deseti tisíc. Počet dalších maoistických „kádrů“ se odhaduje na čtyřicet tisíc. Návštěvám novinářů se nevyhýbají. V roce 2005 zabili nejméně sedm set lidí, z toho přes 150 policistů. Letos to je za pololetí rovněž několik set.

Název získali podle vsi Naxalbari v Západním Bengálsku při hranicích s Nepálem, kde v roce 1967 vzniklo první povstání proti statkářům. Postupně se hnutí rozpadlo na několik frakcí. Dvě nejsilnější, Maoistické komunistické centrum a Skupina Lidová válka, se v roce 2004 spojily v Komunistickou stranu Indie (Maoisté).

Ambice indických maoistů neznají hranic. Paktovat se začali se soudruhy hlavně v Nepálu (viz TÝDEN 17/05), kde se loni stali vládní silou a významně přispěli k omezení moci krále. Sílí v Bangladéši a na Šrí Lance. Bez šancí nejsou ani v Bhútánu.

Foto: Hindustan Times

Autor: - lgtt -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ