Bezpečnostní situace na jihu Iráku je podle americké armády alarmující. Pentagon se nyní snaží přimět své britské spojence k návratu do Basry, píše v dnešním vydání list Sunday Mirror. Britské noviny se odvolávají na nejvyšší vojenské kruhy USA, jež považují situaci v jižním Iráku za nejvýše znepokojující.
„V jižním Iráku bojují velmi krvavě o moc tři milice," cituje Sunday Mirror nejmenovaného důstojníka Pentagonu.
Britské jednotky předaly loni v prosinci kontrolu nad Basrou iráckým bezpečnostním silám a stáhly se na základnu u letiště tohoto druhého největšího města Iráku.
Irácké a americké jednotky jsou nyní zaneprázdněny velkou ofenzívou proti al-Kajdě na severu země blízko Mosulu. Po jejím skončení se ale koaliční síly chtějí obrátit na jih, prozradil listu vojenský zdroj. Američané podle něj budou na Brity tlačit, aby se vrátili do Basry. Kdyby Britům nestačili vojáci, nabídne jim Pentagon jako posilu svou námořní pěchotu.
Případná operace by mohla trvat šest měsíců.
Sunday Mirror připomíná, že v Basře sílí násilí a množí se případy zabíjení. Město po odchodu Britů upadá do anarchie.
Zatímco bezpečnostní situace v Bagdádu se po posílení amerických jednotek o 30 tisíc mužů výrazně zlepšila, v Basře je tomu právě naopak.
Podle armádních statistik bylo v Basře například za uplynulých šest měsíců de facto popraveno nejméně 50 žen. Některé zůstaly ležet zastřeleny přímo na ulici jako oběť muslimských fanatiků. Nebožačky se v očích svých katů provinily tím, že měly nevhodné oblečení nebo se jinak nevhodně chovaly.
Islámské „popravčí čety" na jihu Iráku si jako cíl berou i lékaře, učitele nebo inženýry.
Sunday Mirror cituje vysokého britského důstojníka, podle něhož se zatím Londýn staví k americkému snaze na návrat Britů do Basry zdrženlivě.
Foto: Reuters a AP