Po sobotních prezidentských volbách v Pákistánu, které přinesly jasný úspěch dosavadnímu prezidentovi Parvízu Mušarafovi, země čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu a jeho verdikt, zda vítěz měl vůbec právo kandidovat. V pákistánských listech se spekuluje, zda soud Mušarafa podpoří, nebo zda uzná námitky opozice; převládá ale názor, že dosavadní prezidentův mandát bude potvrzen i pro další funkční období.
"I když to jsou kontroverzní volby, bylo s nimi hodně problémů, opoziční strany protestovaly a tak dále, řekl bych, že by pro nejvyšší soud bylo obtížné výsledek voleb zvrátit," řekl politolog Šafkat Mahmúd.
Nejvyšší soud v pátek připustil konání voleb, ale oznámil, že až 17. října rozhodne o Mušarafově způsobilosti kandidovat. Podle ústavy totiž nesmí být kandidátem velitel armády, jímž Mušaraf stále je.
Podle listu Post soud již tím, že vůbec volby připustil "implicitně uznal jejich legálnost". "Je pravděpodobné, že Mušaraf to má v suchu," dodal list.
I když se analytici shodují, že prezident ztratil hodně na popularitě, v den voleb se přes veškerou snahu opozice nekonaly žádné velké protesty. Soud se tak nebude cítit pod tlakem veřejného mínění, dodávají analytici.
Nicméně další listy si myslí, že Mušaraf volby ještě "v suchu" nemá. Vláda si nemůže dovolit si myslet, že má soudy jisté, napsal láhaurský deník The Nation. Také generální tajemník nezávislé Pákistánské komise pro lidská práva Ikbál Hajdar si myslí, že Mušaraf "z hlediska ústavy ani podle politických tradic nebyl kvalifikovaný k tomu, aby se stal kandidátem".
Analytici připomínají, že nejvyšší soud se prezidentovi postavil v březnu, když se Mušaraf snažil odvolat jeho předsedu. Ale na druhou stranu také odmítl několik stížností na Mušarafovu způsobilost kandidovat. Teprve v pátek po dalších stížnostech uvedl, že výsledek voleb může být potvrzen až po přezkoumání celé věci.
Existují také obavy z důsledků verdiktu zpochybňujícího výsledky hlasování. Prezident a velitel armády by totiž mohl vyhlásit výjimečný stav, i když toto řešení na veřejnosti vylučuje. "Nejvyšší soud by mohl mít strach z dalšího vývoje, protože nečeká, že by se Mušaraf vzdal. Nikdo v Pákistánu nečeká, že by se Mušaraf vzdal," tvrdí další politolog Hasan Askarí Rizví.
Obává se také, že vnitropolitické zápolení by mohlo odvrátit pozornost od boje s Talibanem a Al-Káidou, které si podle všeho upevňují pozice nad oblastí kolem hranic s Afghánistánem. "Na kolika frontách může vláda najednou bojovat?" zeptal se dnes Rizví v listu Daily Times. "Pokud se domácí politické podmínky nestabilizují, extremisté budou mít větší prostor pro své aktivity."
Ilustrační foto: ČTK