Metla moderní Indie: dopravní nehody
05.09.2008 10:10
Pokroucené plechy zdemolovaných automobilů lemujících dálnice jsou smutným důkazem nehodovosti v Indii, která patří k nejvyšším na světě. Jen v loňském roce přišlo na indických silnicích o život zhruba 100 tisíc lidí. Nehody však mají značný dopad i na indickou ekonomiku.
Se stoupajícími příjmy a zrychlujícím se hospodářským růstem se prudce zvyšuje počet osobních i nákladních vozů na indických silnicích, které nejsou na takovýto příval připraveny. Slabá infrastruktura, nezkušení řidiči a absence základních bezpečnostních prvků u automobilů vedou k prudkému nárůstu nehodovosti.
Důsledkem tohoto vývoje nejsou pouze lidské oběti. Světová banka odhaduje, že silniční nehody stojí Indii každoročně zhruba tři procenta hrubého domácího produktu, jenž v loňském roce překročil bilion dolarů (17 bilionů korun). "Mluvíme tu o velmi vážném problému, který má rovněž obrovské ekonomické důsledky," řekl jeden z analytiků Světové banky.
Automobilové nehody by se do roku 2020 mohly podle prognózy Světové banky stát třetí nejčastější příčinou úmrtí v Indii. Předstihly by tak nemoci, jako jsou tuberkulóza či AIDS.
Silnice v Indii zajišťují téměř 90 procent osobní a 65 procent nákladní přepravy. Na 10 tisíc automobilů připadá 14 úmrtí ve srovnání s necelýma dvěma v rozvinutých zemích.
Důvody jsou zjevné. Osobní automobily a motocykly sdílejí úzké silnice s jízdními koly, rikšami, autobusy, nákladními vozy, dobytčími spřeženími i chodci, kterým blokují chodníky pouliční prodavači. Pouze malé množství indických měst přitom vyžaduje základní bezpečnostní opatření, jako jsou bezpečnostní pásy. Děti často sedí na klíně dospělých na předním sedadle a v přeplněných autobusech lze vidět lidi nejistě balancující na schůdcích či sedící na střechách.
Nekvalitní silnice, nedostatečné bezpečnostní předpisy, roztříštěný systém řidičských průkazů a laxní přístup k opilým a nezletilým řidičům patří mezi příčiny nehod, jež v Indii usmrtí v průměru 275 lidí denně. Největším zabijákem je ale pravděpodobně stoupající počet aut, za jejichž volanty sedí řidiči, kterým chybějí základní dovednosti.
S podobnými problémy se potýkají i další rozvíjející se ekonomiky, kde začínají být automobily masově dostupné. Světová banka odhaduje, že celosvětový počet obětí automobilových nehod se do roku 2020 zvýší na dva miliony ze současných 1,2 milionu ročně, pokud se nezlepší příprava řidičů a kvalita silnic.
V Indii by se podle ministerstva dopravy mohl do roku 2015 počet úmrtí na silnicích vyšplhat na 150 tisíc kvůli rychlému růstu počtu majitelů automobilů. Poptávku po automobilech v Indii by měl letos podpořit mimo jiné nejlevnější vůz světa Nano, který hodlá indická společnost Tata Motors začít prodávat na podzim za pouhých 100 tisíc rupií (necelých 40 tisíc Kč).
Předpokládá se, že prodej osobních aut v Indii se do roku 2010 téměř zdvojnásobí na dva miliony vozů ročně. Prodej nákladních aut by se měl více než zdvojnásobit na milion vozů ročně.
"Bezpečnost bohužel nemá na rozhodování indických spotřebitelů při nákupu velký vliv," upozornil jeden z redaktorů populárního indického automobilového časopisu Autocar. "Naše nejprodávanější malé vozy většinou nejsou ty nejbezpečnější na silnicích, protože spotřebitelé se více starají o spotřebu a další náklady a neradi platí za bezpečnostní prvky, jako jsou airbagy či ABS," dodal.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.