Milionům Bangladéšanů pracujícím v textilkách hrozí ztráta zaměstnání

Zahraničí
29. 4. 2020 17:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Bangladéšští výrobci textilu se kvůli šíření koronaviru musí vyrovnávat s rušením či pozastavováním objednávek ve výši přibližně tří miliard amerických dolarů (asi 75 miliard korun). Ekonomika asijského státu přitom na vývozu textilu výrazně závisí, připomíná server BBC. Oděvní průmysl zaměstnává v Bangladéši přes čtyři miliony lidí, většinou ženy. Těmto lidem teď hrozí, že kvůli světovému poklesu oděvního průmyslu přijdou o práci. A někteří už možnost obživy ztratili.

Koronavirus a s ním spojená opatření si vynutily uzavření obchodů s módou po celém světě. Málokdo si ale vzpomene na dělníky a dělnice textilních továren, kteří žijí tisíce kilometrů daleko od naleštěných vitrín a obchodních pasáží na výstavních třídách evropských a amerických měst, upozornila BBC.

Jednou z nich je Sabina Akhterová, která pracuje na předměstí hlavního města Dháky a vyrábí košile pro evropský trh. Ředitel továrny před několika dny pracovníkům oznámil, že nebude schopný zajistit její další provoz. "Nevím, jak přežiju, přišla jsem o práci a nemám si za co koupit jídlo," říká Akhterová.

V podobné situaci je Anisa Begumová, která se po svátcích strávených na venkově vrátila zpět do Dháky. Když ale dorazila do továrny, zjistila z oznámení v jejím areálu, že všichni zaměstnanci byli propuštěni. Begumová neví, jak její sedmičlenná rodina přežije. Zachránit ji prý může jen pomoc od státu.

Pomoc od vlády

Předsedkyně Bangladéšského sdružení výrobců a vývozců textilu (BGMEA) Rubana Huková uvedla, že ztráta zaměstnání se může týkat více než dvou milionů dělníků v továrnách. "Konzumenti teď nebudou kupovat košile nebo kalhoty, budou se spíše soustředit na nárůst svých výdajů za potraviny a léky způsobený pandemií," myslí si Huková.

Bangladéšská vláda oznámila, že pro textilní sektor vyčlení finanční balíček ve výši 558 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun) na zaplacení mezd. Tato suma by po rozdělení mezi všechny pracovníky stačila ale jen na pokrytí jednoho měsíce.

Rušení objednávek

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v této situaci odsoudila přístup západních oděvních značek, které podle ní ruší objednávky, aniž by na sebe braly jakoukoliv finanční nebo morální zodpovědnost, a to i v případech, kdy již bylo objednané zboží vyrobeno. Po vzrůstající kritice se několik značek včetně H&M a Inditex, majitele Zary, zavázalo k tomu, že za existující objednávky zaplatí.

Rušení objednávek má přesto na bangladéšský textilní průmysl zničující dopady. Podle nedávného průzkumu provedeného centrem, které se zaměřuje na práva pracovníků po celém světě pod záštitou Pensylvánské státní univerzity, přes 70 procent zákazníků odmítá při rušení objednávek zaplatit za materiály, například látky. Přes polovinu zkoumaných továren muselo většinu svého provozu uzavřít.

V Bangladéši platí od 26. března omezení pohybu, mnoho podniků zavřelo, ale oděvní sektor získal výjimku. V továrnách by měla fungovat opatření, která mají za cíl omezit sociální kontakt mezi pracovníky a zlepšit hygienu. Země má podle americké Univerzity Johnse Hopkinse 7100 potvrzených případů koroanviru a přes 160 úmrtí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Dong naide

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ