Ministr odstoupil, premiér ne. Thajská <span>krize pokračuje</span>

Zahraničí
4. 9. 2008 09:36
Děkujeme, stačilo. Odchod nepopulární vlády žádají demonstranti.
Děkujeme, stačilo. Odchod nepopulární vlády žádají demonstranti.

Děkujeme, stačilo. Odchod nepopulární vlády žádají demonstranti.Thajský premiér Samak Suntcharavedž dnes přijal demisi ministra zahraničí Tedže Bunnaga, ale řekl, že sám neodstoupí. Právě tím však podmiňuje opozice ukončení nepokojů a protivládních protestů. Politická krize tak pokračuje a řešení je v nedohlednu.

"Neodstoupím a nerozpustím dolní komoru parlamentu. Musím zůstat ve funkci, abych zachoval demokracii a chránil monarchii," řekl v padesátiminutovém rozhlasovém projevu premiér, který zároveň odmítl i možnost vypsání předčasných voleb.

Thajská vláda zvažuje plány na vypsání referenda, které by mohlo pomoci tři měsíce trvající krizi ukončit. Novinářům to oznámil ministr kultury Somsak Kiatsuranont, podle nějž vláda na mimořádném zasedání svolaném premiérem Suntcharavedžem v zásadě plán na vypsání referenda schválila. Jaká otázka by v něm byla obyvatelům položena, ale zatím zůstává nejasné.

Thajský premiér Samak Suntcharavedž přijíždí do národního rádia.V komplexu premiérova úřadu protestují proti vládě od 26. srpna tisíce lidí a žádají, aby předseda vlády odstoupil. Po střetech stoupenců a odpůrců vlády vyhlásil Suntcharavedž v úterý v Bangkoku výjimečný stav. Násilnosti si vyžádaly jeden lidský život a více než 40 zraněných.

"Tito lidé si přejí, aby vláda odstoupila, ale jak bych to mohl udělat, když nás celý svět sleduje? To by bylo ponižující. Neopustím loď a zachovám si kontrolu nad věcmi. Země se musí rozhodnout, zda se k nim přidá," řekl Suntcharavedž na adresu demonstrantů. K veřejnosti má znovu promluvit v 9:00 SELČ.

Organizátorem protestů je Lidové spojenectví pro demokracii. Jeho spolupředseda Sonti Limtchongkul dnes řekl, že se lidé nehnou z místa, dokud bude premiér ve funkci. "Dokud (Suntcharavedž) trvá na tom, že zůstane ve funkci, nikam nepůjdeme. Je jedno, jestli to bude trvat dny nebo roky nebo dokonce do příštího života," řekl před davem shromážděným ve vládním komplexu.

PAD, které sdružuje jinak dost nesourodé síly nacionalistů, roajalistů a pravicových odborů, stálo v roce 2005 za demonstracemi, jež o rok později vedly ke svržení vlády tehdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry. Ta byla obviňována z rozsáhlé korupce. Také nynější vláda je podle PAD zkorumpovaná a pokračuje v politice Šinavatry, který se před případným stíháním uchýlil do exilu do Británie.

Konec politické krize je v nedohlednu.Analytici uvádějí, že rozdílnost obou stran thajské politické krize prakticky vylučuje možnost kompromisu i brzkého řešení a předpovídají, že zemi čeká ještě větší nejistota. Na to reaguje i místní burza, která neustále klesá - od začátku protestů v květnu letošního roku se hlavní index propadl o 25 procent a dnes po Suntcharavedžově projevu zahajovala burza provoz opět o něco níž.

K vyřešení situace zatím nepomohlo ani vyhlášení výjimečného stavu. Armáda odmítla použít síly, aby dostala protestující z okupovaného komplexu, s odůvodněním, že to by situaci jen zhoršilo.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Další čtení

Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025
Vatikán dnes (v úterý) poprvé ukázal tělo papeže Františka v rakvi.

Pohřeb papeže bude asi v sobotu. Přijede Macron, Zelenskyj i Trump

Zahraničí
22. 4. 2025
Sbírka věcí po Židech v koncentračním táboře Osvětim

Svědků holokaustu ubývá. Na světě je už jen 200 tisíc Židů, kteří viděli a přežili

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ