Mírový proces: neduživý plod je <span>smrtelně raněn</span>

Zahraničí
18. 1. 2008 15:41
Ahmed Sanakra, bojovník Fatahu ze Západního břehu, pohřeb.
Ahmed Sanakra, bojovník Fatahu ze Západního břehu, pohřeb.

Ahmed Sanakra, bojovník Fatahu ze Západního břehu, pohřeb.Poslední izraelsko-palestinský pokus o mírový proces utrpěl úder takřka neslučitelný se životem. Do roka prý měl vést k míru a samostatné Palestině. Už když jej loni v listopadu na nátlak George Bushe izraelský premiér Ehud Olmert a prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás smluvili, vědělo se, že zplodili cosi téměř neživotaschopného. Úder, který dnes utržil, může neduživý plod jejich úsilí pohřbít dřív, než se doopravdy narodil.

Bez ohledu na nespočet problémů, na jejichž řešení se Izrael s Palestinci neshodne, na překážku důvěryhodnému mírovému procesu vedenému Abbásem bylo hlavně to, že Abbásova administrativa a jeho hnutí Fatah ovládá jen jedno ze dvou palestinských území.

Kontrolu si Abbásův Fatah uchovává v Předjordání (Západní břeh). Pásmo Gazy drží radikálnější hnutí Hamas. V boji mezi oběma uskupeními už padlo na 200 obětí. Hamas mírový proces nechce, Izrael i Západ na oplátku odmítají jednat s Hamasem považovaným za teroristické hnutí.

Jako v Gaze. Izraelský voják na Západním břehu.Sblíží Izrael Fatah s Hamasem?

Izraelská armáda v posledních dnech přitvrdila odvetu proti radikálům z Gazy za raketové ostřelování jihoizraelských území, za týden padlo nejméně 32 Palestinců. V noci odřízla Gazu od světa. Zaútočila ale také na Abbásově území: V přestřelce u města Náblus zabila jednoho bojovníka hnutí Fatah a ozbrojence z Brigády mučedníků od al-Aksá, organizace blízké Abbásově Fatahu.

Izrael tím vydal v sázku, že Abbás zůstane partnerem v nastartovaném mírovém procesu, naznačuje reakce samotného Abbáse. Naopak paradoxně způsobil, že na smrt znepřátelená hnutí Fatah a Hamas se mohou znovu sblížit.

Západní média informují, že o nutnosti posoudit izraelské aktivity společně prý hovoří zástupci obou hnutí. Pokud skutečně zasednou za společný jednací stůl, s kým pak bude jednat Izrael? A bude ještě o čem?

Protiizraelská demonstrace na Západním břehu, leden 2008.Od porodních bolestí ke smrtelným křečím

Současné Izraelské aktivity mohou vést k úplnému přerušení mírových rozhovorů, reagoval prezident palestinské samosprávy.

O čem že se mají mírové rozhovory vést, si začali izraelští a palestinští vyjednavači upřesňovat teprve tento týden v pondělí. Nejdůležitějšími tématy rozhovorů je budoucí status Jeruzaléma, židovské osady na Západním břehu, otázka palestinských uprchlíků, otázka vodních zdrojů a... hranice budoucího palestinského státu. Na pozadí jednání tekla krev.

Téhož dne totiž padl mezi třemi Palestinci zabitými při náletu na Gazu vysoký důstojník Brigády mučedníků od al-Aksá, organizace blízké Abbásovu Fatahu, jak bylo řečeno. Následující den byl nejkrvavějším za poslední půlrok, na severu pásma Gazy zemřelo osmnáct lidí, z toho sedmnáct Palestinců.

Palestinský stát odmítají nejen příslušníci a přívrženci hnutí Hamas, ale i mnozí Palestinci z Abbásova Západního břehu. Ohánějí se mimo jiné obavami o osud palestinských uprchlíků, kterým by mohlo zůstat v případě vzniku samostatné Palestiny zapovězeno vrátit se do svých domovů na izraelském území.

Že se na naplnění vytčeného cíle dohodnou do konce jeho volebního období, leží na srdci americkému prezidentovi Georgi Bushovi. Současný skomírající mírový proces byl konec konců před dvěma měsíci zahájen pod jeho patronátem v americkém Annapolisu. Víru, že se Izraelci s Palestinci skutečně do konce roku usmíří, vyjádřil minulý týden při svém blízkovýchodním turné, první a jediné návštěvě Izraele. Pro naplnění jeho přání zatím nic nesvědčí.

Foto: Reuters 

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ