Mladík urážel proroka Mohameda na Facebooku. Dostal trest smrti

Zahraničí
12. 6. 2017 19:30
Mladík urážel proroka Mohameda na Facebooku.
Mladík urážel proroka Mohameda na Facebooku.

Antiteroristický soud v Pákistánu uznal vinným Taimoora Razu (30) za urážky na adresu proroka Mohameda během diskuze na sociálních sítích. Mladý muž patří k prvním osobám, kterým byl v zemi udělen trest smrti za tento čin. Ochránci lidských práv označili současnou situaci v Pákistánu za "nebezpečnou".

Raza byl zadržen loni poté, co se vyjadřoval nelibě o muslimském prorokovi na sociální síti. Naneštěstí pro mladíka byl jedním z účastníků diskuze agent z protiteroristické organizace. Muž byl jedním z 15 zatčených v oddělení pro boj proti terorismu, ale zatím jako jediný byl odsouzen k nejvyššímu trestu.

"Naše rodina je chudá, ale gramotná. Patřila k pákistánské menšinové šíitské muslimské komunitě," prohlásil pro The Guardian bratr odsouzeného Waseem Abbas. "Můj bratr se zapojoval do sektářských diskuzí na Facebooku s Muhammadem Usmanem, ze kterého se později vyklubal úředník z protiteroristického úřadu."

Podle Razova obhájce byl jeho klient obviněn na základě nezávislých částí zákona s cílem dosáhnout maximálního trestu. "Nejprve šlo o trestný čin 298A, který se týká hanlivých poznámek na adresu náboženských osobností. V tomto případě by Razu čekalo odnětí svobody na dva roky," vysvětlil právník Fida Hussain Rana. Později byl však obžalován i z trestného činu 295C, který se zabývá hanlivými činy proti proroku Mohamedovi.

Sociální média představují nové bitevní pole pro pákistánské hnutí v boji proti rouhání. Podle Guardianu příslušné orgány požádaly Twitter a Facebook k identifikaci uživatelů sdílejících a distribuujících kompromitující materiál.

Podle úředníka z federální vyšetřovací agentury dostali jeho lidé povolení od ministerstva vnitra vyslýchat a odebírat notebooky a telefony bez povolení. "Jsme oprávněni zadržet kohokoliv jen na základě podezření."

V justiční zprávě z roku 2016 je patrný nárůst obvinění z rouhání. Soudce však většinu z nich odmítl. "Velká část případů byla postavena na základě falešných udání, vyplývajících z majetkových sporů nebo jiné osobní nebo rodinné krevní msty namísto skutečných případů," řekl soudce Ibadur Rehman Lodhi. Ochránci lidských práv vyjádřili své obavy ze zákonů o rouhání a horlivosti tamních orgánů a udavačů. Podle právníka Saroopa Ijaze z Human Rights Watch v Pákistánu začíná být situace "nebezpečná".

Autor: -tya-Foto: Autor/Depositphotos , grinvalds

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ