Třicetiletá Ludžajn Hazlúlová, která bojuje v Saúdské Arábii za práva žen a která je kvůli tomu už přes rok ve vězení, odmítla nabídku na propuštění na svobodu. Podmínkou totiž bylo natočit video, na němž popře, že byla ve vězení mučena. S odvoláním na její rodinu o tom informovala agentura Reuters.
Hazlúlová byla zatčena loni v květnu s desítkou dalších aktivistů bojujících za práva žen, mezi nimiž bylo i několik mužů. Soud s nimi začal letos v březnu, ale do jednací síně neměli přístup novináři ani diplomaté. Už před tím prokuratura oznámila, že budou obviněni z rozvracení státu. Státní média je označují za zrádce a agenty cizích ambasád.
Ochránci lidských práv uvedli, že nejméně tři ze zadržených žen jsou na samotce a jsou vystaveny špatnému zacházení i mučení, včetně elektrošoků, bičování či vyhrožování znásilněním. O mučení informovaly aktivistky i v soudní síni v březnu. Prokuratura posléze uvedla, že obvinění prošetřila a došla k závěru, že byla nepravdivá.
Sestra Hazlúlové Lina, která žije v Belgii, na twitteru uvedla, že její sestře nabídli dohodu, pokud popře, že byla ve vězení mučena. Podle jejich bratra Valída, který žije v Kanadě, Ludžajn už dříve souhlasila, že takovou dohodu podepíše. Nyní ale po ní chtěli, aby mučení popřela na videu, což odmítla.
Nevládní organizace vedení Saúdské Arábie dlouhodobě kritizují za porušování lidských práv a pronásledování svých kritiků. Široká vlna odsouzení ze zahraničí se na adresu Rijádu vznesla loni v říjnu, když byl na jeho konzulátu v Istanbulu zavražděn saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží. Ten žil v exilu v USA a kritizoval vládu své země, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnozí, včetně zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva Agnes Callamardové, mají podezření, že za vraždou stál přímo korunní princ. To Rijád odmítá.
Korunní princ Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem této muslimské monarchie, zahájil před několika lety řadu reforem. Ty se dotkly i postavení žen. Od loňska například smějí Saúdské Arabky řídit auto, od tohoto měsíce mohou žádat o pas a vycestovat ze země bez svolení opatrovníka, což je většinou manžel, bratr či syn. Existuje ale stále mnoho úkonů, které bez souhlasu muže dělat nemohou.