Jaderná havárie
Mléko a špenát z okolí elektrárny Fukušima jsou radioaktivní
19.03.2011 11:00
V oblasti kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 byly zaznamenány vysoké dávky radiace v mléce a špenátu. V sobotu to připustila japonská vláda. Podle agentury AFP byla nařízena evakuace více než tisíce pacientů z bezpečnostní zóny v okruhu do 30 kilometrů kolem poškozené elektrárny, jejíž přehřívající se reaktory se japonští inženýři nadále pokoušejí chladit.
Mluvčí japonské vlády Jukio Edano připustil, že kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v testovaném mléce z prefektury Fukušima a ve špenátu vypěstovaném v sousední prefektuře Ibaraki. Je to poprvé, co japonská vláda potvrdila kontaminaci potravin ozářením. Zdraví obyvatel však údajně ohroženo není.
Japonské úřady doporučily užívání jódových tablet lidem evakuovaným z oblasti. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dostaly místní úřady příslušné instrukce už ve středu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.
Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že evakuace tisícovky pacientů je myšlena jako preventivní opatření. "Operace se musí uskutečnit s krajní pozorností, protože někteří pacienti jsou velmi nemocní. Měla by být provedena během jednoho nebo dvou dní," uvedl zdroj z ministerstva.
Japonská zdravotnická zařízení se po katastrofě potýkala s nedostatečným zásobováním. Jenom ve čtvrtek zemřelo 14 pacientů, kterým po evakuaci z okolí Fukušimy 1 do nemocnice úřady nebyly schopny poskytnout dostatečnou péči.
Počet mrtvých roste
Vláda už z okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny evakuovala zhruba 200 tisíc osob.
Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály zasáhlo Japonsko 11. března. Vyvolalo několikametrové přívalové vlny tsunami, které kromě stovek kilometrů ostrova Honšú poškodily chladicí systémy elektráren Fukušima 1, Fukušima 2 a Tókai. Podle policie citované agenturou DPA si katastrofa k sobotě (podle japonského času) oficiálně vyžádala
6 911 mrtvých. Asi 10 700 lidí se podle Reuters stále pohřešuje.
V poničené elektrárně Fukušima 1 v sobotu pokračovaly práce na obnově elektrického vedení. Zprovozněna měla být čerpadla, která mají pomoci ochladit palivové tyče a zamezit tak šíření radiace. Přístupové místo elektrárny se podle prohlášení energetické společnosti Tepco podařilo napojit na externí elektrické vedení. Kabel byl podle agentury Reuters přiveden až k jednomu z reaktorů, ale proud zatím puštěn nebyl.
Mluvčí vlády: Fukušima se stabilizuje
Mluvčí japonské vlády Jukio Edano v sobotu prohlásil, že "situace ve Fukušimě 1 se stabilizovala". Zlepšení prý bylo zaznamenáno na nejproblematičtějším třetím reaktoru jaderného komplexu. Ochlazování zvenčí se neminulo účinkem a v reaktoru přibylo vody.
Armáda a hasičské sbory reaktor zalévají tunami vody. Tři desítky požárnických cisteren v noci na dnešek znovu pod silným tlakem stříkaly vodu na budovu třetího reaktoru a podle dnešních zpráv japonské televize NHK má akce trvat další hodiny a na boj s přehřívajícím se reaktorem má padnout až 1 260 tun vody. Podobně má být ochlazován také problematický reaktor čtyři.
Hidehiko Nišijama z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost uvedl, že záložní energetické systémy elektrárny nebyly dostatečně chráněny před tsunami. Kvůli selhání záložních zdrojů energie nemohly být poškozené reaktory řádně chlazeny, což vedlo k přehřátí palivových tyčí. To také bylo "hlavní příčinou" nynější krize, uvedl Nišijama. "Nedokážu říct, zda šlo o lidskou chybu, ale měli bychom to podrobně prověřit," prohlásil expert.
Japonská tisková agentura Džidži v sobotu bez uvedení zdroje oznámila, že premiér Naoto Kan přivede do vlády zástupce opozice, aby pomohli prosadit opatření na obnovu země. Podle zpráv japonských médií citovaných agenturou AFP ale opozice účast v Kanově vládě odmítla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.