Mniši vyzvali Myanmance, aby se <span>připojili k protestům</span>

Zahraničí
22. 9. 2007 12:24
Pochod buddhistiských mnichů
Pochod buddhistiských mnichů

Pochod buddhistiských mnichůNa deset tisíc buddhistických mnichů pochodovalo ulicemi Mandalaje v pátý den protestů proti vojenské vládě. Dalších zhruba tisíc duchovních kráčelo centrem největšího města Jankounu. Policie jim umožnila projít i okolo domu vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij (62), kterou režim drží v domácím vězení.

Vůbec poprvé mniši vyzvali veřejnost, aby se k největším demonstracím od potlačení prodemokratické revoluce v roce 1988 připojila.

V Jankounu (dříve Rangún) se mniši vydali stejně jako v minulých dnech nejprve k pagodě Šwedagon, která patří k nejposvátnějším v zemi. Později zamířili k k domu Su Ťij. Obydlí nositelky Nobelovy ceny za mír je od okolí odříznuto silničními zátarasy, policie však zástup mnichů v šafránových hávech nechala projít až k jejímu domu.

Podle očitého svědka citovaného agenturou AFP přišla vězněná disidentka se slzami v očích v doprovodu dvou žen skupinu duchovních pozdravit. Mniši se před jejím domem pomodlili a poté pokračovali v pochodu. Policie následně ulici znovu neprodyšně uzavřela.

Jeden z mnichů později AP řekl, že Su Ťij vypadala zdravá a v pořádku. Představitelka opoziční Národní ligy pro demokracii strávila z posledních osmnácti let jedenáct v káznici nebo domácím vězení.

Protesty buddhistických mnichů se až dosud omezovaly jen na pokojné pochody, modlitby a odmítání přijímat almužny od příslušníků vlády a jejich rodin, což je v buddhistické zemi vnímáno jako ponižující gesto. Počet účastníků těchto pochodů ale postupně narůstá a dnes zástupci mnichů poprvé oslovili i veřejnost.

"Abychom navždy vypudili společného nepřítele z barmské půdy, musí se spojené masy lidí přidat k síle duchovenstva," uvedlo v prohlášení Sdružení myanmaských mnichů, podle něhož je tímto nepřítelem vojenská vláda. Tato organizace je podle AP v Barmě málo známá, její poselství se však šířilo slovně mezi lidmi i v exilových barmských médiích.

Současné protesty vypukly před měsícem, kdy stoupenci opozice demonstrovali proti zvyšování cen pohonných hmot. Proti těmto aktivistům vláda zasáhla a několik desítek z nich skončilo ve vazbě. Pochody mnichů zatím toleruje a prohlašuje, že v zemi nehodlá vyhlásit výjimečný stav.

Buddhističtí mniši jsou přesto v Myanmě vnímáni jako potenciální zdroj protivládních protestů. Mají totiž klíčové postavení v životě společnosti a odmítnou-li od někoho přijímat almužny a milodary, odpírají mu tím podle buddhistického učení možnost dosáhnout nirvány.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ