Množí se dezerce vojáků ze Severní Koreje

Zahraničí
9. 10. 2012 13:40
Příčinou upadající morálky severokorejské armády je zhoršené zásobování vojáků potravinami.
Příčinou upadající morálky severokorejské armády je zhoršené zásobování vojáků potravinami.

Dezerce severokorejských vojáků přes ostře střeženou hranici do Jižní Koreje se v poslední době rozmnožily. Od letošního srpna takto přeběhli již tři, což je velmi vzácný úkaz.

Naposledy uprchl severokorejský voják z KLDR před několika dny. Podle jihokorejské armády zastřelil dezertér při útěku dva nadřízené. Jiný voják překonal hranice v jejich západním úseku a další na východní straně, uvádí jihokorejská agentury Jonhap.

"Z jejich výpovědí vyplývá, že v nynější době vážně poklesla v severokorejské armádě disciplína," sdělil zdroj z jihokorejské armády. Příčinou těchto nálad je zhoršené zásobování vojáků, kteří měli alespoň doposud přednostní nárok na příděly potravin.

Příčinou upadající morálky severokorejské armády je zhoršené zásobování vojáků potravinami.Přebíhání přes mezikorejské hranice je kvůli obtížnému překonávání jejich opevnění velmi vzácné. Před letošními třemi dezercemi se severokorejskému vojákovi podařilo přeběhnout v roce 2010. Od roku 2002 je evidováno šest podobných případů.

Naprostá většina uprchlíků ze Severní Koreje se na cestu do Jižní Koreje vydává přes Čínu a jihovýchodní Asii. Od korejské války v letech 1950 až 1953 uteklo do Jižní Koreje více než 24 tisíc obyvatel KLDR.

Obě Koreje jsou fakticky ve válečném stavu, protože ozbrojený konflikt mezi nimi v roce 1953 skončil pouze příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.

KLDR oznámila, že je s to zasáhnout území Spojených států mezikontinentálními raketami, což odborníci označují za blafování, protože Pchjongjang se potýká spíše s neúspěšnými pokusy svých střel. Oznámení může být považováno za snahu opět zvýšit morálku severokorejských vojsk, soudí jihokorejský politolog Jun Duk-min.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ