Mongolsko: výjimečný stav kvůli násilí po volbách
01.07.2008 20:49
Mongolský prezident Nambaryn Enchbajar dnes vyhlásil v hlavním městě Ulánbátaru výjimečný stav, který má trvat čtyři dny. Reagoval tak na neutichající násilnosti, jimiž část veřejnosti protestovala proti údajným podvodům při nedělních parlamentních volbách. Jejich vítězem se totiž prohlásili komunisté, ačkoli výsledky dosud zveřejněny nebyly.
"Počínaje úterým platí od 23:30 (17:30 SELČ) výjimečný stav na čtyři dny," citují agentury z oficiálního prohlášení v mongolské televizi.
Kromě toho bude po tyto čtyři dny platit od 22:00 místního času zákaz vycházení. Za výjimečného stavu platí zákaz shromažďování na veřejných prostranstvích.
Před úřadem volební komise, ale především sídlem vládní Mongolské lidové revoluční strany protestovaly tisíce lidí. Ti na budovu házeli kamení a postavili se pořádkové policii, jež se je snažila rozehnat palbou do vzduchu. Nepomohlo ani použití slzného plynu, hasičských stříkaček a střelba gumovými projektily.
K uklidnění situace nedošlo a násilnosti a neklid vypukaly na různých místech i nadále. Podle některých údajů bylo demonstrantů nejméně 6000 a centrálu komunistické strany zapálili. Lidé pak házeli kamení i na hasiče, kteří se snažili oheň uhasit.
Vášně davu vyvolalo prohlášení nástupnické strany komunistů, že ze 76 mandátů ve Velkém churalu, tedy parlamentu, získala 44 křesel. Toto tvrzení však volební komise označila za předčasné, protože oficiální výsledky voleb ještě neoznámila.
Krátce po vyhlášení výjimečného stavu ale stále ještě davy lidí zůstávaly v ulicích. "Přišli jsme hájit naši svobodu," řekl podle agentury AFP asi 34letý demonstrant. "Předvolební kampaň mohla vést jen jedna strana, nebyly to žádné svobodné volby," řekl druhý. "Komunisté nemohli vyhrát. Já tu hájím demokracii a lidská práva - obojího je v současnosti v Mongolsku pomálu," dodal.
Mongolský premiér Sandžín Bajar, který k vládní straně také patří, v televizním vystoupení vyzval ke klidu. "Musíme počkat na konečné výsledky. Jiná strana nás obvinila, že jsme si volby koupili, to je špatné. Hlasování bylo svobodné a spravedlivé," prohlásil premiér.
Podle vládních zdrojů opoziční demokraté získali maximálně 21 křesel, po jednom poslanci by měly mít tři další politické formace a o osmi mandátech ještě není rozhodnuto. V předchozích volbách v roce 2004 demokraté získali téměř stejné množství hlasů jako komunisté.
Dosud nebyly vydány žádné úřední výsledky. Jeden zástupce komise dnes oznámil, že budou možná známy ve středu. Avšak ze zákona má komise čas až do 10. července.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.