Syrské piruety
Moskva a Damašek tlačí na chemickou pilu. Povstalci zuří
10.09.2013 12:03 Aktualizováno 10.09. 15:18
Na plné obrátky. Rusko nyní společně se Sýrií pracuje na konkrétním a účinném plánu, jak by mohlo mezinárodní společenství získat kontrolu nad chemickými zbraněmi, jimiž Damašek disponuje. Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury Interfax Sýrie už dokonce ruský návrh přijala. Dnes to prý řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim
Moskva přitom teprve v pondělí světu oznámila, že režimu Bašára Asada navrhla, aby chemické zbraně vydal a umožnil jejich zničení.
Spojené státy obviňují Asadův režim z chemického útoku na povstalecké oblasti u Damašku, při němž podle Washingtonu 21. srpna přišly o život stovky lidí. Prezident Barack Obama se proto snaží přesvědčit spojence a americké zákonodárce, aby podpořili odvetný vojenský úder na Sýrii.
Záměr Moskvy označil Obama za možný průlom a formálně jej přivítala i syrská vláda. Podpořila jej také Čína a Írán. Izrael naproti tomu plán hodnotí skepticky a "obezřetně" se k němu staví rovněž Francie.
Jednoznačné odmítnutí ruské iniciativy zaznělo z řad syrské opozice, která ji označila za "politický manévr". Rebelové doufají, že případné vzdušné údery by Asadův režim oslabily tak, že by ho pak "jen dorazili", jak uvedl minulý týden jeden z jejich mluvčích v Istanbulu.
Je zřejmé, že odkladu vzdušného úderu ze strany USA syrský režim využije k zintenzivnění už několik měsíců trvající a poměrně úspěšné ofenzivy proti rebelům.
Situace ale nabádá k opatrnosti. Pokud je Damašek ochoten kooperovat s Moskvou, neznamená to ještě, že bude spolupracovat i s mezinárodním společenstvím.
Pravděpodobnost, že se Asad skutečně vzdá svých chemických zbraní, hodnotí zatím západní diplomaté jako spíše malou. Nicméně se zdá, že syrský prezident se zatím podřizuje vývoji, který by mu umožnil přežít.
Šéf ruské diplomacie dnes naznačil, že plán, jak donutit Damašek k odevzdání chemických zbraní, vzešel z kontaktů s USA. Podrobnosti Lavrov nesdělil, veřejnost se však prý detaily dozví "brzy".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.