Nejsou žádné důvody znepokojovat se odpálením íránské rakety do vesmíru. Jakýkoli pokus využít této zkoušky ke zdůvodnění výstavby amerického protiraketového deštníku ve východní Evropě je neoprávněný. Uvádí se to v prohlášení, které dnes vydalo ruské ministerstvo zahraničí.
"Znepokojení Spojených států ohledně toho, že Írán by mohl využít raketovou technologii v balistických střelách, je nepodložené," upozornilo ruské ministerstvo.
"Írán již má některé typy balistických střel s doletem až dva tisíce kilometrů. Stačí je vybavit dalším pohonem," uvedlo.
Moskva rovněž soudí, že dávat do souvislosti zkoušku rakety vlastní íránské výroby s nezbytností rozmístit americký jaderný deštník v České republice a v Polsku je nesprávné.
Bílý dům označil v neděli odpálení íránské rakety za znepokojivé. Írán rovněž oznámil, že se mu podařilo umístit na oběžnou dráhu "pokusný satelit". Washington má obavy, aby Íránci nevyužili tyto technologie pro svůj program balistických střel.
Západní země v čele se Spojenými státy se obávají, že Írán by mohl zneužít svého civilního jaderného programu pro vojenské účely. Teherán takové nařčení popírá.
Rusko-gruzínský konflikt uspíšil dohodu mezi Spojenými státy a Polskem o umístění protiraketové základny v této zemi. Ve středu dohodu o americké základně v Polsku podepíše se zástupci Polska americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Podle amerických představ má být systém namířen zejména proti případným íránským raketám.
Americký zdroj agentury Reuters dnes nedělní íránský test označil za "dramatický nezdar". "Ten nosič krátce po startu spadl a v žádném případě nedosáhl na zamýšlenou pozici. Nepodařený start je důkazem toho, že údajný íránský vesmírný program je přinejlepším ve stadiu zrodu, Íránce čeká ještě dlouhá cesta," sdělil.
Íránská televize v neděli vysílala záběry nosné rakety na odpalovací rampě, ale nikoli start samotný.
Foto: AP a Reuters