Mossad "pustil" Mengeleho, kvůli Eichmannovi
02.09.2008 21:32 Aktualizováno 02.09. 21:41
Izraelská rozvědka Mossad se v 60. letech minulého století vzdala možnosti dopadnout v Argentině nacistického zločince Josefa Mengeleho, aby neohrozila tajnou operaci, při níž byl zadržen jiný nacista Adolf Eichmann. Izraelskému tisku to prozradil někdejší šéf rozvědky a nynější ministr pro důchodce Rafael Ejtan.
Agenti Mossadu v roce 1960 zjistili, že Mengele, přezdívaný kvůli krutým experimentům s vězni v Osvětimi Anděl smrti, žije v Buenos Aires. V té době a v tomtéž městě ale už drželi Eichmanna na tajném místě a připravovali jeho převoz do Izraele.
Ejtan řekl, že byl tehdy proti plánu zmocnit se obou nacistů naráz, protože nechtěl ohrozit tajnou akci. "Na otázku, zda provedeme obě operace naráz, jsem řekl: Děkuji pěkně, ale mám v rukou Eichmanna a nechci o něj přijít," řekl ministr listu The Jerusalem Post.
Izraelci věděli, v jakém bytě Mengele žil, ale nechali ho odjet s manželkou na výlet a plánu na jeho dopadení se vzdali. "Odjeli do Izraele s Eichmannem a bez Mengeleho," řekl Ejtan.
Zpráva o Eichmannově příjezdu se v Izraeli nedala dlouho utajit. Když se po několika týdnech agenti Mossadu znovu vydali do Argentiny, Mengeleho stopa už vychladla. "Nevím, zda to souviselo se zveřejněním zprávy o dopadení Eichmanna, ale je fakt, že právě potom Mengele zmizel," sdělil Ejtan. Izraelci pak po hledaném zločinci pátrali bezvýsledně tři roky v Brazílii a Paraguayi.
Ejtan: Udělal bych to dnes stejně
Jednaosmdesátiletý Ejtan tvrdí, že svého někdejšího rozhodnutí nelituje. "Udělal bych to dnes stejně, protože kdybychom je chtěli dostat oba naráz, mohli jsme oba ztratit," tvrdí.
Efraim Zuroff, který se zabývá pátráním po nacistických zločincích, s ním souhlasí. Připomíná také, že argentinská vláda víc než kterákoli jiná vynaložila velké úsilí na záchranu nacistických masových vrahů.
"Toto je jenom jedna z dlouhého seznamu promarněných příležitostí, kdy mohli být hlavní nacističtí váleční zločinci vydáni spravedlnosti," řekl k Mengeleho případu.
Mengele se účastnil výběru lidí přijíždějících v transportech a rozhodoval o tom, kdo z nich půjde do plynové komory a kdo do pracovního tábora. V roce 1979 v Brazílii prodělal mrtvici a utopil se. Bylo mu 68 let. Pohřben byl jako Wolfgang Gerhard a identifikace byla provedena až v 90. letech pomocí testů DNA. Eichmann, který byl zodpovědný za deportace milionů Židů do koncentračních táborů, byl v roce 1961 v Izraeli odsouzen za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti k trestu smrti a o rok později byl oběšen.
Foto: Profimedia, AP a památník Jad Vašem
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.