Mugabeho <span>"archa pro Koreu"</span> se nelíbí ochráncům zvířat

Zahraničí
20. 5. 2010 15:20
Slůňata by nemusela cestu přežít (ilustrační foto).
Slůňata by nemusela cestu přežít (ilustrační foto).

Slůňata by nemusela cestu přežít (ilustrační foto).Zimbabwe loví v národním parku divoká zvířata a chce je prodat zoologické zahradě v Severní Koreji. Podle ochránců přírody však tisíce kilometrů dlouhou cestu dvojice žiraf, slonů a dalších zvířat nemusejí přežít.

Údajně ve dne i v noci hledají lovci pověření zimbabwskými úřady v národním parku Hwange páry žiraf, zeber, antilop, hyen, opic nebo ptáků. Za kus může Zimbabwe inkasovat až 900 dolarů.

ČTĚTE TAKÉ: Zbídačené Zimbabwe opouštějí už i sloni

Ředitel národních parků Zimbabwe Vitalis Chadenga řekl, že jde o legální obchod a že Zimbabwe smí vyvážet (zvířata) do celého světa. Nabídku údajně dostalo i z Japonska.

Žirafy v Zimbabwe.Ochránci přírody však prodej kritizují, zvířata prý nepřežijí dlouhou cestu. Obavy vzbuzují také podmínky v severokorejských zahradách neblaze proslulých krutým zacházením a špatnými hygienickými podmínkami. Podle zimbabwských úřadů ale veterináři při návštěvě KLDR konstatovali, že je vhodně vybavena, aby zvířatům zajistila dostatečnou péči.

V karanténě jsou již dvě 18měsíční slůňata, z nichž každé bylo oceněno na až 10 tisíc dolarů (takřka 210 tisíc korun). Chycena byla údajně na základě osobního nařízení zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho.

Mezinárodní nadace na ochranou zvířat ve volné přírodě (BFF) tvrdí, že mláďata takřka 6500 kilometrů dlouhou cestu v odloučení od matek pravděpodobně nepřežijí. "Slonice obvykle svá slůňata kojí čtyři roky," uvedla v prohlášení.

Zimbabwský list The Standard uvedl, že Harare do KLDR poslalo již v 80. letech dva nosorožce. Zemřeli prý několik měsíců po příjezdu.

Severokorejské zoo za žirafu platily 900 dolarů (více než 18 500 korun) a za zebru 600 dolarů. Nejlevnější je jeřáb rajský, čáp sedlatý nebo pelikán bílý, každý stojí deset dolarů (209 korun).

Komunistická KLDR a Zimbabwe v čele s kontroverzním Mugabem jsou spojenci poměrně dlouhou dobu. KLDR jihoafrické zemi údajně pomohla s výcvikem armádní jednotky, která v 80. letech na jihozápadě země zabila 20 tisíc lidí.

Ilustrační foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ