Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je zatím proti zrušení výjimečného stavu v zemi, což po něm požaduje opozice i mezinárodní společenství. Mušaraf to řekl v rozhovoru pro list The New York Times. Výjimečný stav podle jeho názoru naopak zaručí spravedlivý průběh parlamentních voleb, které by se v Pákistánu měly konat do 9. ledna.
Vůdkyně opozice Bénazír Bhuttová, která je na Mušarafův příkaz od úterka v domácím vězení, již podle agentury Reuters kontaktovala další opoziční strany včetně islamistů, se kterými chce dosáhnout Mušarafova odchodu z prezidentského postu. Mezitím byl dnes v Láhauru policí zatčen opoziční politik a předseda Hnutí za spravedlnost Imran Chán, který chtěl podle svých slov zorganizovat protest studentů proti prezidentovi.
"Výjimečný stav zajistí, že volby proběhnou nerušeně," řekl The New York Times Mušaraf, který zároveň ostře kritizoval Bhuttovou za její konfrontační politiku. Vůdkyně pákistánské opozice, která se v říjnu vrátila po osmi letech z exilu v Saúdské Arábii, bude podle Mušarafa obtížným partnerem ke spolupráci. Prezident zároveň uvedl, že Bhuttová, která ve středu vyzvala k prezidentově rezignaci, na tento požadavek nemá žádné právo.
Britské televizi Sky prý Mušaraf řekl, že jednu dobu rezignaci skutečně zvažoval, ale v současnosti má prý pocit, že je jediným, kdo může zemi dovést k demokracii.
Bhuttová podle agentur již začala kontaktovat vedoucí představitele ostatních opozičních stran, se kterými chce spolupracovat proti současnému režimu. Telefonicky se prý spojila s šéfem koalice šesti radikálních islamistických stran a bývalým rivalem Kázímem Husainem Ahmadem i Imranem Chánem z Hnutí za spravedlnost. "Snaží se sjednotit všechny politické strany na základě minimálního společného programu, aby zemi navrátila k demokracii," řekl pomocník Bhuttové, senátor Latif Khosa.
Imrana Chána, který se podle svých slov snažil zorganizovat studentské protesty proti Mušarafovi, však dnes podle agentur v Láhauru zadržela policie. Podle šéfa místní policie byl Chán zatčen u brány kampusu láhaurské univerzity.
Výjimečný stav v Pákistánu vyvolává kritiku nejen domácí opozice, ale i zahraničí. Naposledy k jeho zrušení vyzvala Británie prostřednictvím svého ministra zahraničí Davida Milibanda. Nová kritika Mušarafa se očekává také od náměstka americké ministryně zahraničí Johna Negroponteho, který má Pákistán navštívit koncem tohoto týdne.
Foto: AP