Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf za přísných bezpečnostních opatření poprvé dorazil před zvláštní tribunál v případu údajné vlastizrady, za kterou mu hrozí trest smrti nebo doživotí. V dějinách Pákistánu jde o historický moment, protože dosud žádný z jeho vojenských vládců nebyl souzen.
Sedmdesátiletý Mušaraf se k soudu dostavil po několika absencích. K soudu v Islámábádu jej doprovázela kolona více než desítky vozidel a ozbrojení policisté. Mušaraf stál v čele vojenské junty v letech 1999 až 2008 a je obviněn za to, že v roce 2007 vyhlásil výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy.
Mušaraf neuznává legitimitu zvláštního soudu, který ustavila vláda, a proces označuje za osobní pomstu ze strany současného premiéra Naváze Šarífa, kterého v roce 1999 svrhl při nekrvavém puči.
Proti bývalému prezidentovi byla navíc vznesena řada dalších obvinění od doby, co se loni v březnu vrátil z dobrovolného exilu. Tehdy doufal, že bude kandidovat ve volbách a pokusí se o návrat do politiky. V kandidatuře mu však zabránila volební komise, exprezident byl zatčen a vsazen do domácího vězení.
Mnozí analytici míní, že se obvinění z vlastizrady proti Mušarafovi stávají čím dál tím větším problémem pro současnou Šarífovu vládu, která by se mohla snažit z nich nějakým způsobem "vybruslit". Mušarafovo stíhání totiž narušilo vztahy mezi vládou a mocnou pákistánskou armádou, která tradičně stála na straně generála Mušarafa.