Nejméně 2,5 milionu muslimů zahájilo v Saúdské Arábii tradiční několikadenní pouť do Mekky zvanou hadždž. Cestují pěšky, veřejnými dopravními prostředky i soukromými auty a směřují do tábora v údolí Míná nedaleko posvátného města.
Muslimové každoročně putují do Mekky k několikadenním rituálům symbolizujícím základní koncepty islámu - víru, pokoru, bratrství a jednotu. Jde o velký svátek posledního z 12 měsíců muslimského lunárního kalendáře.
Přesný termín pouti stanovují znalci islámu podle toho, kdy se na obloze objeví srpek nového měsíce. Letošní obřady mají trvat od 14. do 18. listopadu, přičemž nejmasovější z rituálů spojený s porážkou obětních zvířat připadne na 16. listopad.
Pouť do Mekky je posledním z pěti pilířů islámu a věřící ji má vykonat aspoň jednou za život, pokud mu to zdravotní stav a finanční možnosti dovolí. Poutníci přespávají ve stanovém městečku v údolí Míná.
Pouť se i letos koná za zpřísněných bezpečnostních opatření. Bezpečnost všem se po čtyři dny snaží zaručit na 70 tisíc policistů, vojáků a zdravotníků. Všechna rituální místa a trasy poutě prověřil osobně ministr vnitra princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd. Varoval, že nelze vyloučit útok místního křídla al-Kajdy, ale ujistil, že vládní síly jsou připraveny zasáhnout proti jakékoli operaci.
Al-Kajda na Arabském poloostrově popřela, že by měla v úmyslu útočit na muslimské poutníky.
Kromě možných násilností se úřady obávají ušlapání osob v případě nějaké vyvolané paniky v davu. V zájmu zvýšení bezpečnosti poutníků byla letos poprvé zavedena vlaková souprava, která bude vozit poutníky mezi Mekkou a poutními místy na osmnáctikilometrové trase. Vlak má omezenou kapacitu a letos se v něm budou moci svézt jen občané Saúdské Arábie a dalších zemí zálivu. Příští rok již bude otevřen dalším národnostem. Lístky stojí jen symbolickou cenu.
Kromě toho byl letos dokončen pětiúrovňový most, jímž se poutníci dostávají ke stélám, u nichž na konci pouti rituálně kamenují Satana. Tradičně se v těchto místech tvořily nebezpečné zácpy, v nichž lidé umírali.
Saúdská Arábie dává jednotlivým zemím kvóty, jimiž limituje počet poutníků. Letos účast omezila ve srovnání s předchozími lety o desetinu, protože stále ještě není dostavěno stanové městečko v údolí Míná, v němž poutníci přespávají.