Nejméně šest lidí bylo zavražděno poté, co se v karaoke baru pokoušeli zpívat Sinatrovu slavnou píseň My Way. Některé filipínské bary hit z roku 1967 raději odstranily ze své nabídky.
Místní média jim přezdívají "My Way vraždy". Na ostrově jsou tisíce karaoke barů, kaváren a restaurací. Pak stačí, aby někdo vstal a vybral ze seznamu písní Sinatrovu My Way. To bývá počátek konfliktů.
"Problémem je, že tu píseň každý zná a každý na ni má svůj názor," řekl deníku New York Times Rodolfo Gregorio, amatérský zpěvák z města General Santos. Někteří zpěváci se podle něj poté perou s kritiky. Jiní jsou jen hrubí nebo prostě rozčilují návštěvníky barů falešnými tóny. "Míval jsem tu píseň rád, ale po všech těch konfliktech jsem ji přestal zpívat. Prostě se nechci nechat zabít," tvrdí Gregorio.
ČTĚTE TAKÉ: Oživlý Frank Sinatra
Chcete bydlet jako Sinatra? Máte šanci
Strýc Alisy Escanlarové z Manily je policejní důstojník. Když se lidé v baru smáli tomu, jak My Way zpívá jeho jeden kamarád, vytáhl na ně zbraň. V podniku vypukla panika a od té doby je Sinatrův hit z místní karaoke databáze smazaný.
Podobné příhody výrazně poškozují reputaci hitu, který dal jméno zahraniční politice bývalého sovětského vůdce Michaila Gorbačova, takzvané Sinatrově doktríně. Gorbačov totiž prohlásil, že země východního bloku jsou nyní svobodné a mohou si určit podobu své vnitřní politiky po svém, což zhruba odpovídá názvu písně My Way.
Někteří filipínští novináři upozorňují, že v případě vražd může jít pouze o statistickou záležitost. Mezi lidmi je mnoho střelných zbraní a násilné zločiny jsou časté. Zároveň jsou na ostrovech tisícovky barů a Sinatrova píseň v nich patří k nejoblíbenějším. Jiní tvrdí, že chlubivý text písně, který napsal Paul Anka, podnapilé návštěvníky podniků provokuje.
Násilí v karaoke barech však není jen záležitostí této písně a Filipín. V americkém Seattlu došlo k útoku na zpěváka písně Yellow od britské skupiny Coldplay. Jeden muž v Malajsii dokonce zabil osm svých sousedů poté, co sborově zpívali Take Me Home Country Road od Johna Denvera. Britský deník Guardian navrhuje, že řešením by mohly být hodiny zpěvu.
Foto: Wikimedia Commons, Jan Zatorsky