Při pondělním raketovém útoku v irácké Basře byla zasažena také tamní česká vojenská základna. Všichni příslušníci českého kontingentu jsou v pořádku. Povstalci stupňují útoky do prostoru mezinárodní základny. To se do určité míry projevuje na psychice vojáků, kteří ale musejí nadále plnit své úkoly.
Na objekt koaličních mnohonárodních sil dopadlo 15 raket, z nichž jedna zasáhla českou základnu. Vojáci byli v době útoku v krytech, nikdo z nich tedy nebyl zraněn. Raketa poškodila tři vozidla a zásobovací kontejner.
Bezpečnostní situace v okolí Basry se zhoršuje a povstalci stupňují útoky do prostoru mezinárodní základny. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel armádního odboru zahraničních misí Jan Gireth, který byl svědkem pondělního útoku na českou základnu. Podle armády je však těžké útokům předcházet, protože povstalci používají improvizovaná odpalovací zařízení, která je obtížné odhalit.
Ministryně obrany Vlasta Parkanová míní, že kvůli incidentu není třeba posilovat bezpečnostní opatření v Basře a že jsou čeští vojáci na podobné situace připraveni. "Není to útok, který by se vymykal z toho, co se tam děje. Máme tam 98 vojáků, z toho deset žen," řekla ministryně.
Vojáci v Iráku jsou zvyklí schovat se v případě nebezpečí v betonových krytech, při pondělním útoku tam byli téměř hodinu.
Režim na základně nebyl kvůli útoku zpřísněn. "Žádná další opatření nebyla přijata, jsou přísná sama o sobě," řekl novinářům telefonicky z Iráku velitel kontingentu Jan Marša. Podle něj se útoky částečně projevily na psychice vojáků, kteří ale musejí dál plnit stanovené úkoly.
"Svým způsobem se projevují (útoky). Nemá smysl hrát si na hrdiny a tvrdit, že se neprojevují vůbec," dodal Marša.
V jihoirácké Basře působí v rámci koaličních mnohonárodních sil 2. kontingent české armády. Jeho úkolem je ostraha tamní základny mezinárodních sil a monitorování stanic irácké policie. Češi v Basře spolupracují zejména s britskými silami, které oblast Basry zajišťují.
Jádro 2. kontingentu tvoří příslušníci 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic, součástí jednotky už tentokrát není vojenská policie. Mise je čtyřměsíční, do ČR se vojáci mají vrátit v srpnu.
Letos v lednu ukončili působení v Iráku členové 12. kontingentu vojenské policie. Vojenští policisté byli v této zemi od prosince 2003 a ve 12 rotacích se jich vystřídalo přes 1200. Působili většinu času na britské základně Šaíba, kde proškolili více než 8200 iráckých policistů. Počátkem listopadu předali policejní akademii Iráčanům a v polovině prosince se přesunuli na jinou základnu poblíž letiště v Basře, kde připravovali působení svých následovníků.
V květnu 2003 byli tři čeští vojáci zraněni při dopravní nehodě nedaleko městečka Alí al-Gharbí přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Nehodu zřejmě zavinil místní řidič nákladního auta. Jeden ze zraněných vojáků o dva týdny později zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V dubnu 2004 byli čeští vojenští policisté na místě v době sebevražedného útoku v iráckém Zubajru a jen těsně unikli atentátníkovi, který zaútočil před policejní akademií.
Foto: ČTK