Na Čínu <span>padl stres</span>. Psychoterapeutů je málo

Zahraničí
7. 11. 2008 11:19
Jizvy na duši po zemětřesení nemá kdo zacelit.
Jizvy na duši po zemětřesení nemá kdo zacelit.

Jizvy na duši po zemětřesení nemá kdo zacelit.Když začala Li Sien-jün v roce 1991 pracovat v pekingské nemocnici Chuej Lung Kuan jako psychiatr, raději se svým povoláním na veřejnosti nechlubila. Lidé ho prý považovali za podivné a domnívali se, že pracuje v ústavu pro choromyslné. Teď ti, s nimiž se setkává, projevují o její profesi živý zájem.

"Když jim řeknu, že jsem psychiatr, a mluvím o svém zaměstnání, dávají najevo obdiv," říká podle listu International Herald Tribune čtyřicetiletá Li. "Ptají se mě na můj názor, chtějí vědět, jak mají vychovávat děti a jak se vypořádat s nejrůznějšími problémy."

V uplynulých 30 letech se čínský komunistický systém vládou přidělovaných pracovních míst a bytů postupně měnil v kapitalismus pro každého, v němž vládne boj na ostří nože o vzdělání a práci a prohlubuje se propast mezi bohatými a chudými. Někteří lidé se ve snaze zvládnout stres uchylují po vzoru Západu k psychoterapii.

Velký vůdce Mao čínskou společnost zakonzervoval.V zemi, v níž od pozornosti věnované jednotlivci odrazovala jak socialistická ideologie, tak tradiční kultura, je to radikální posun.

"V čínské společnosti se dějí velké změny a lidé jsou otevřenější a věnují více pozornosti své mysli," říká Čeng Jü, terapeut působící ve městě Čcheng Tu asi 1500 kilometrů jihozápadně od Pekingu.

Jedním z faktorů, které k tomu přispívají, může být tlak v zaměstnání. Jednapadesát procent čínských respondentů v říjnovém průzkumu veřejného mínění, uspořádaném společností Hudson Highland Group se sídlem v New Yorku, mluvilo o vyšším pracovním stresu než před rokem. Je to v pořadí už druhý rok, v němž Čína zaregistrovala nejvyšší míru vystresovanosti v Asii.

"Když někteří lidé zbohatnou, stěžují si: 'Jsem úspěšný, ale jsem nadále nešťastný'," říká sedmatřicetiletá Kathy Liová, která v roce 2005 opustila zaměstnání v médiích a založila si vlastní poradenskou firmu v Pekingu. "Lidé si stále více uvědomují, že to, co jim přinese pocit štěstí, nepochází z vnějšího světa, ale z jejich nitra."

Po květnovém zemětřesení v provincii S'-čchuan, při němž zahynulo 87 500 lidí, se poptávka po psychoterapii zvýšila. Vládní činitelé žádali i v zahraničí o pomoc specialistů, kteří by pomohli s léčením psychologického i psychického traumatu pramenícího z této katastrofy.

Finanční krize působí i na Čínu.Potřeba pomoci zvenčí odhalila nedostatek takovýchto zdrojů v Číně. Země s 1,3 miliardami obyvatel má jen 30 tisíc profesionálních terapeutů a poradců. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá na každých 100 tisíc obyvatel Číny jen 1,3 psychiatra - v USA je to 13,7 na 100 tisíc lidí.

Tradiční čínská kultura si cení "zachování si tváře", což znamená zdůrazňování pozitivního a přimhuřování očí nad "trapnými" věcmi. Takový postoj je v rozporu s procesem otevřeného diskutování o problémech, které je pro psychoterapii neodmyslitelné.

Současná globální finanční krize má nepříznivý dopad i na čínskou ekonomiku a stále více lidí cítí potřebu vyhledat pomoc psychologa. Mnozí považují psychoterapii za jakýsi zázrak. Měli by prý ale pochopit, že psychoterapie není všelékem na každý problém.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ