Na syrských silnicích je kvůli bojům nebezpečno, takže Syřané se stále častěji spoléhají na letadla. Společnost Syrian Air zažívá nebývalý rozkvět, denně přepraví tři tisíce lidí a její zástupci přiznávají, že někdy rezervují více letenek, než je míst v letadlech.
"Denně zajišťujeme 20 letů do ciziny a doma. Přepravíme tři tisícelidí, což znamená, že volné nezůstává ani sedadlo. Je pravda, že někdy prodáme víc míst, než jich v letadlech je," řekl ředitel pozemních operací společnosti Tárik Vahíba. Podle něj se za dvouletého konfliktu počet vnitrostátních letů znásobil čtyřikrát.
Většina zemí z bezpečnostních důvodů lety do Damašku zrušila, jako jediná tam létá irácká společnost Iraqi Airways. Syrské aerolinky zajišťují spojení se zeměmi Perského zálivu, ale také Jordánskem, Súdánem, Alžírskem nebo Ruskem.
S nadcházejícím letním obdobím společnost ještě navýší spoje do zemí Perského zálivu, protože navzdory bojům prý mnoho Syřanů odletí na dovolenou.
Mnohem více linek ale přibylo na vnitrostátních letech. V jediném dni podnikli reportéři AFP let z Damašku do východosyrského Kámišlí, přímořské Latákíje a zpět. "Pilotujeme Airbus, ale fungujeme jako trolejbus. Je to nutné, jelikož poptávka je na domácích linkách opravdu velká," říká druhý pilot Firás Smajl. Úředník Mutlak Abbás například letěl letadlem z Kámišlí do 600 kilometrů vzdálené Latákíje k lékaři, protože silnice nejsou bezpečné.
Letenka z Damašku do Latákíje stojí pět tisíc liber (1000 korun). Syrian Air tam a do měst na východě země zajišťuje každý týden 40 letů.
"Problémy tady ovlivňují chování lidí. V minulosti by je nenapadlo létat, teď je tomu právě naopak - ani je nenapadne jezdit autem," vysvětluje Vahíba.
Velkým problémem jsou sankce, kvůli nimž se do Sýrie nedostávají náhradní díly a technici stroje udržují v chodu spíše zázrakem, tvrdí pilot Máhir Ísá.
Americké ministerstvo financí navíc ve čtvrtek Syrian Air zařadilo na černou listinu a obvinilo ji z přepravy zbraní. Ísá říká, že většinou přepravuje ženy s dětmi.
Dalším problémem jsou špatné vztahy s Ankarou. Turecko kvůli tomu uzavřelo pro syrská letadla svůj vzdušný prostor. Pro lety do Ruska, k nimž kdysi stačilo přeletět nad Tureckem, nyní musejí posádky volit východní trasu přes Irák, Írán a Kazachstán, což let prodlužuje o dvě hodiny.