Téměř 300 obětí si vyžádala dosud nejhorší epidemie chřipky dengue na Srí Lance, nemocnice přesáhly hranice svých kapacit. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na humanitární organizace potýkající se s důsledky ničivých povodní a sesuvů půdy na ostrově. Letos se touto nemocí přenášenou komáry nakazilo 103 tisíc osob, tedy dvakrát více než loni, informovalo srílanské ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce epidemie sužuje západ ostrova.
Nárůst obětí i nakažených zdravotníci přikládají nedávným monzunovým dešťům a záplavám, jež za sebou zanechaly kaluže stojaté vody a provlhlý hnijící odpad, tedy ideální prostředí pro množení komárů.
K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. V současné době není známa žádná účinná vakcína, lze doporučit jen preventivní ochranu (používání chemických prostředků chránících proti komářímu bodnutí). Riziko smrti hrozí nejvíce starším osobám, dětem a lidem s jinými zdravotními komplikacemi.
Pracovníci humanitárních organizací se domnívají, že onemocnění se bude šířit i dále: lijáky neustávají a hygienické podmínky se stále zhoršují.
Chřipka dengue je jedním z nejrychleji šířících se onemocnění světa, objevuje se ve stovce zemí světa a ročně se jí nakazí 390 milionů osob, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
Před epidemií na Srí Lance varovalo případné turisty na počátku měsíce i ministerstvo zahraničních věcí ČR.