Na základně USA v Afghánistánu<span> protestují stovky vězňů</span>

Zahraničí
16. 7. 2009 14:10
Základna Bagrám je jednou z největších v Afghánistánu.
Základna Bagrám je jednou z největších v Afghánistánu.

Základna Bagrám je jednou z největších v Afghánistánu.Stovky vězňů v hlavním zadržovacím centru americké armády v Afghánistánu odmítají výhody jako například rodinné návštěvy na protest proti tomu, že jsou jim upírána zákonná práva. Uvedly to armádní a humanitární zdroje.

V zadržovacím centru na letecké základně Bagrám u hlavního města Kábulu je internováno kolem 600 vězňů v postavení "nepřátelských bojovníků". Tento status jim podle USA nedává právo na právní zastupování.

ČTĚTE TAKÉ: Obama schválil držení zajatců v Afghánistánu bez soudu

Aktivisté pro lidská práva tvrdí, že tito vězňové by měli mít stejná práva jako osoby ve věznici na základně Guantánamo na Kubě. Podle americké armády však vězni v Bagrámu musejí mít jiné zacházení, protože jsou zadržováni na aktivním válečném poli.

Jejich status je předmětem soudních procesů ve Spojených státech. Federální soudce v dubnu rozhodl, že bagrámští vězni mají právo přednést svůj případ u soudů v USA. Vláda prezidenta Baracka Obamy však vyzvala federální odvolací soud, aby toto rozhodnutí změnil.

George W. Bush na základně Bagrám v roce 2008.Vězni na bagrámské základně zahájili protest už 1. července. Stěžují si především na to, že nemají přístup k právníkům či k nezávislému vyšetřování.

Odmítají proto trávit venku čas určený k rekreaci, návštěvy příbuzných i videofonní hovory, jež jim zařídil Mezinárodní výbor Červeného kříže, sdělil nejmenovaný vojenský zdroj. Vězni nicméně nedrží hladovku - jídlo a vodu přijímají.

Osoby zadržované v Bagrámu však jsou seznamovány s důvodem zatčení a mají možnost se samy hájit v šestiměsíčním armádním období pro přezkoumání. Nemají ale možnost právní porady zvenčí.

Afghánští činitelé v lidských právech se nechtějí k protestu vyjadřovat, protože do věznice nemají přístup, a tudíž ani žádné informace. "Ústava nám dává oprávnění monitorovat podmínky vězňů v Afghánistánu a zejména v zadržovacích centrech koaličních sil, ale (na Bagrámu) nám odmítli povolit vstup," poznamenal komisař pro lidská práva Muhammad Faríd Hámidí.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ