Nálet na syrské město nepřežilo 12 lidí, převážně studentů

Zahraničí
29. 9. 2013 15:52
Náletů v Sýrii přibývá.
Náletů v Sýrii přibývá.

Nejméně 12 lidí, převážně studentů, zahynulo při náletu na město Rakka na severu Sýrie. Město je v rukou rebelů, přesný počet obětí není znám, neboť zprávy není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Do Sýrie se v pondělí chystají chemičtí inspektoři, kteří provedou inspekci tamního chemického arzenálu. V zemi již nyní působí experti OSN, kteří vyšetřují případy údajného použití bojového plynu.

Občanská válka v Sýrii trvá už dva a půl roku a během bojů proti režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada zahynulo přes 100 tisíc lidí. Konflikt by mohla pomoci ukončit druhá ženevská konference, která se má konat v polovině listopadu.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim v sobotu večer v rozhovoru s televizí Sky News Arabia sice prohlásil, že Damašek je připraven s opozicí na konferenci jednat, vyloučil ale předání moci. Dodal, že Asad je do dalších voleb v polovině roku 2014 legitimní hlavou státu.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.Sýrie také čelí tvrdé mezinárodní kritice za údajné nasazení bojového plynu. Damašek obvinění odmítá a odpovědnost z útoků přisuzuje opozici. V noci na sobotu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci o Sýrii, podle které musí Damašek zlikvidovat celý svůj arzenál chemických zbraní.

V Sýrii od středy působí tým inspektorů OSN, který tam pokračuje v prověřování ohlášených více než deseti údajných chemických útoků v různých částech Sýrie. Skupinu vede opět švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström. Tým očekává, že práci ukončí v pondělí. Zároveň připravuje kompletní zprávu, která by měla být hotova do konce října.

Kromě toho se do Sýrie chystá další expertní skupina, v jejímž čele stojí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Do Damašku by měla přicestovat v pondělí a hned následující den zahájit práci. První inspekce potrvá asi týden.

Švédský expert na chemické zbraně Ake Sellström (vlevo) s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.List The Washington Post poznamenal, že malá organizace OPCW, která ještě před šesti týdny byla zvyklá na poklidnou práci v dohledu nad likvidací amerického a ruského arzenálu z dob studené války, se nyní vydává na bojiště. Komentátoři upozorňují, že její úkol v Sýrii bude mimořádně obtížný, protože všechny syrské chemické zbraně bude zapotřebí zlikvidovat v řádu měsíců.

OPCW má podle The Washington Post celkem 125 inspektorů a do služby se kvůli Sýrii chystá povolat experty, kteří již odešli na penzi. Prozatím nebylo oficiálně oznámeno, kolik odborníků do Sýrii vyšle, nejmenované zdroje však hovoří asi o dvacítce inspektorů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ