IS má rakety
Nálety vytlačují z Kobani islamisty. Ti sestřelili vrtulník
08.10.2014 13:55 Aktualizováno 08.10. 15:33
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát se stáhli z některých částí města Kobani na severu Sýrie. Islamisty prý donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží jejich ofenzivu zastavit. Oznámili to syrští aktivisté. USA a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a dneška v Sýrii devět náletů. Boje o strategické město u hranice s Tureckem pokračují.
Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohli. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali postupně dobývat klíčové kurdské město.
Jak dnes ale uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), "bojovníci IS byli donuceni se stáhnout z některých oblastí ve východní části města Ajn al-Arab (arabský název pro Kobani) a z jeho jihozápadních předměstí".
"Nyní už džihádisté neoperují na západě města, ale stále si udržují určité pozice na východě a na jižních předměstích," řekl Rahmán.
Důvodem jejich částečného stažení jsou prý spojenecké nálety, které usmrtily několik bojovníků a rovněž zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy.
Boje vyhnaly z oblasti na 180 tisíc převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch. "Nyní jsou za branami Kobani. Bombardování bylo velmi účinné a IS byl vytlačen z mnoha pozic," potvrdil i jeden z představitelů Kobani.
Jeden z místních aktivistů na sociální síti Facebook dokonce napsal, že některé ulice na jihovýchodě města "jsou plné mrtvých bojovníků DAIŠ", což je arabská zkratka pro Islámský stát.
Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.
Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) informovalo, že Spojené státy a Spojené arabské emiráty podnikly během úterý a dneška devět úderů na pozice islamistů, z toho šest bylo zacílených do okolí města Kobani. Tam se jim podařilo zničit několik obrněných vozů i dělostřelecké baterie.
"Všechna letadla opustila bezpečně oblast útoku," uvedlo velitelství. Dodalo, že USA a jejich spojenci Británie a Nizozemsko podnikly rovněž během uplynulých dvou dnů pět náletů na islamisty v Iráku.
Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dnes ráno sestřelili irácký vojenský vrtulník. Při útoku, který je již druhým podobným za poslední týden, přišli o život oba piloti.
Incident zároveň vyvolal obavy, zda se radikálové nedostali ke zbraním, kterými by mohli ohrozit i letouny spojenců v čele s USA, kteří se snaží zastavit jejich ofenzivu.
Podle iráckých představitelů použili bojovníci IS pro sestřelení helikoptéry typu Bell 407 raketu odpalovanou z ramene. Stroj se zřítil nedaleko města Bajdží, které leží asi dvě stě kilometrů severně od Bagdádu a nachází se zde největší irácká ropná rafinerie.
Jde již o druhý sestřelený irácký vrtulník v okolí Bajdží za poslední týden. Minulý pátek radikálové zasáhli helikoptéru typu Mi-35 a rovněž usmrtili oba piloty.
Jak vyspělé zbraně mají islamisté k dispozici, není jasné. Někteří analytici se ale obávají, že při obsazování základen irácké armády se dostali i k některým raketám země-vzduch, které by dokázaly sestřelit i letadla. Některé z evropských aerolinek již v létě rozhodly, že se raději budou vyhýbat iráckému vzdušnému prostoru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.