Napětí v Nepálu před zrušením monarchie. Zákaz demonstrací
26.05.2008 09:20 Aktualizováno 26.05. 17:52

Dvě bomby dnes explodovaly poblíž budovy nepálského parlamentu v Káthmándú, kde se ve středu poprvé sejde Ústavodárné shromáždění, které má rozhodnout o přeměně země z konstituční monarchie na republiku. Při explozích nebyl nikdo zraněn. Předtím vláda zakázala demonstrace před sídlem krále, premiéra i parlamentu ve snaze zabránit násilnostem.
"K výbuchům došlo v zahradách sousedících s budovou parlamentu, v níž bude zasedat Ústavodárné shromáždění," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Mod Radž Dotel. Podle něj se k zodpovědnosti za incident přihlásili militantní zastánci monarchie, kteří tak chtěli protestovat proti jejímu zrušení.
Nepálská vláda dnes vydala zákaz demonstrací v obavě před násilnostmi ze strany dřívějších maoistických povstalců. Očekávalo se, že maoisté, kteří deset let vedli partyzánskou válku proti monarchii, začnou manifestovat za to, aby Ústavodárné shromáždění sesadilo krále co nejrychleji. Nejraději hned ve středu, v první den svého zasedání.
Roajalisté a umírnění však požadují, aby rozhodnutí zrušit monarchii nebylo ukvapené. Nevylučovaly se ani srážky mezi oběma tábory.
"Zákaz demonstrací směřuje proti provokacím všeho druhu," řekl ministr pro mír a obnovu země Rám Čandra Pudel. "Nejrůznější síly by mohly chtít zneužít citlivé situace a dělat potíže," dodal. Proto vláda zakázala demonstrace i před sídlem premiéra a parlamentu, kde se má Ústavodárné shromáždění ve středu poprvé sejít.
Ústavodárné shromáždění vzešlé z dubnových voleb má změnit Nepál v republiku. Je to klíčová součást mírového procesu, který má ukončit desítku let trvající krvavé boje, při nichž zahynulo přes 13 tisíc lidí.
"Vyzvali jsme lid, aby vyšel do ulic a oslavil Den republiky," prohlásil Dinanat Šarma, čelný představitel maoistické komunistické strany. "Bude to historický den, mezník formálního konce monarchie," dodal.
Většinu nepálského obyvatelstva tvoří hinduisté a král byl tradičně považován za ztělesnění boha Višnu. Popularita nynějšího krále Gjánéndry ale silně poklesla v roce 2005, když ve snaze zabránit rýsující se dohodě vlády s maoistickými povstalci kabinet rozpustil a snažil se o přímou vládu zemi. To vyústilo v sílící protikrálovské demonstrace, a proto o rok později od této snahy ustoupil a předal moc opět politickým stranám.
Maoisté, kteří v dubnových volbách dosáhli překvapivého vítězství a povedou podle očekávání příští přechodnou vládu, vyzývali krále Gjánéndru, aby se přestěhoval z královského paláce do svého soukromého sídla a usnadnil tak přechod od monarchie k republice.
Foto: Reuters a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.