Severoatlantická aliance žádá Damašek, ale i Rusko a Írán, které podporují režim syrského prezidenta Bašára Asada, o plný přístup mezinárodních pozorovatelů a lékařů na místo použití chemických zbraní v syrské Dúmě. Po jednání se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Aliance podle něj jakékoliv použití chemických zbraní jednoznačně odsuzuje a ti, kdo takové zbraně použili, musí nést odpovědnost. "Poslední útok byl hrozný, zabil tucty lidí, včetně mnoha dětí," poznamenal Stoltenberg.
Použití chemických zbraní NATO pokládá za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti, řekl generální tajemník s tím, že aliance je použitím těchto zbraní hluboce znepokojena a je třeba udělat vše pro udržení mezinárodního zákazu jejich používání.
"Mohu říci, že na úrovni členů aliance probíhá diskuse, jakým způsobem - i jinak než pozorovateli a lékaři - ještě reagovat na tento útok, ale podrobnosti víc komentovat nebudu," reagoval slovenský premiér Pellegrini.
Pokračující konzultace mezi spojenci o tom, jak na útok reagovat, potvrdil před novináři i Stoltenberg. Spojené státy dávají najevo, že mezi variantami, které nyní zvažují, je vojenský zásah.
USA a spojenecké země chtějí Sýrii potrestat za údajný chemický útok na Dúmu. Zemřelo při něm 7. dubna na několik desítek lidí, z nichž přes 40 vykazovalo známky vystavení toxickým látkám.
Dúmá byla poslední povstaleckou enklávou u Damašku a Rusko dnes oznámilo, že byla definitivně dobyta. Skončily tak boje o východní Ghútu, v níž je Dúmá největším městem.
Stoltenberg upozornil, že útok se odehrál v oblasti, kde operovaly síly Asadova režimu a těch, kdo jej podporují. "Rusko a Írán zajišťují jeho režimu silnou podporu. Asadův režim už použil chemické zbraně v minulosti," poznamenal. Plný a bezvýhradný přístup mezinárodních pozorovatelů i lékařů na místo by proto podle něj měli pomoci zajistit nejen Damašek, ale také Rusko a Írán.