Návrat k jádru. Japonci poprvé od Fukušimy zapnuli reaktor

Zahraničí
11. 8. 2015 04:25
Reaktor elektrárny Sendai byl spuštěn po více než čtyřech letech od katastrofy ve Fukušimě.
Reaktor elektrárny Sendai byl spuštěn po více než čtyřech letech od katastrofy ve Fukušimě.

V Japonsku v úterý po více než čtyřech letech od katastrofy v elektrárně Fukušima zahájili spouštění prvního jaderného reaktoru. Z elektrárny Sendai na jihozápadě země bude opět do sítě dodávat elektřinu přes odpor většiny obyvatelstva. V důsledku havárie z 11. března 2011, která souvisela s tehdejším ničivým zemětřesením, je už zhruba dva roky všech 48 reaktorů v Japonsku mimo provoz.

Znovuuvedení reaktoru do provozu lze považovat za úspěch japonského premiéra Šinzó Abeho, který je zastáncem jaderné energetiky z ekonomických důvodů. Hospodářské zájmy tak převážily nad odporem obyvatel. Až do poslední chvíle se odpůrci jaderné energie pokoušeli plány vlády zhatit.

První blok elektrárny, kterou v provincii Kagošima provozuje společnost Kyushu Electric Power, bude vyrábět elektrický proud od pátku a v září pak má být spuštěn ostrý provoz. Signál ke spuštění reaktoru byl vydán v úterý ve 3.30 SELČ.

Protesty před elektrárnou.V pondělí před elektrárnou Sendai demonstrovaly stovky odpůrců jádra. Provozovateli a úřadům zazlívají, že nevyjasnili, jak by rychle evakuovali desítky tisíc lidí z okolí v případě podobné katastrofy, jakou byla fukušimská.

V okruhu 30 kilometrů kolem sendaiské elektrárny žije zhruba 220 tisíc lidí. Kromě neustálého nebezpečí mohutných zemětřesení ohrožuje elektrárnu Sendai sopka Sakuradžima. Jeden z nejaktivnějších vulkánů světa je od elektrárny vzdálen pouhých 50 kilometrů.

"Ignorují základní zásady jaderné bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví," řekl Shaun Burnie, jaderný expert z organizace Greenpeace.

Znovuspuštění reaktoru navíc následuje jen několik dní po vzpomínkových akcích věnovaných obětem svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Také přeživší katastrofy z roku 1945 vyjádřili odpor vůči návratu k jaderné energii.

Mezi demonstranty, kteří se v pondělí sešli před jadernou elektrárnou Sendai, byl i Abeho předchůdce Naoto Kan, jenž byl premiérem v době fukušimské katastrofy. Kan ještě v premiérském úřadu prodělal proměnu od zastánce jádra k jeho rozhodnému odpůrci.

Tým inženýrů při spuštění reaktoru.Abe naopak považuje opětovné spuštění reaktorů za ekonomickou nutnost. Energetické koncerny pokrývají spotřebu elektřiny zvýšenou výrobou v tepelných elektrárnách. Kvůli tomu ale musí třetí největší ekonomika světa dovážet drahou ropu a plyn.

Před fukušimskou katastrofou Japonsko krylo třetinu své spotřeby elektřiny jadernou energií. Abeho vláda nyní usiluje o pokrytí energetických potřeb země jadernou energií z 20 až 22 procent do roku 2030. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) nyní prověřuje ještě dalších 24 reaktorů.

V říjnu chce Kyushu Eletric spustit i druhý blok elektrárny Sendai, která se loni v září stala první japonskou jadernou elektrárnou, která splnila nové bezpečnostní předpisy. Ty považuje japonská vláda za nejpřísnější na světě.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK/AP , Jiji Press Photo/Motoya Taguchi

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ