Nazarbajevova další pětiletka. Získal 97,7 procenta hlasů

Zahraničí
26. 4. 2015 21:15
Nursultan Nazarbajev.
Nursultan Nazarbajev.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev obhájil v nedělních volbách znovu svůj úřad a zvolen prezidentem byl už popáté. Podle údajů ústřední volební komise získal rekordních 97,7 procenta hlasů. Autoritářský prezident vládne středoasijské republice nepřetržitě už od konce roku 1991.

Volební účast dosáhla podle nedělních údajů 95,1 procenta. Podobný výsledek se očekával. Kazašské prezidentské volby mezinárodní pozorovatelé nikdy neuznali jako svobodné a spravedlivé. V předchozích volbách v dubnu 2011 získal Nazarbajev zhruba 96 procent hlasů.

Opozice do volebního souboje nevyslala žádného svého kandidáta. O zbytek hlasů se podělili dva další uchazeči o prezidentský post. Komunistický kandidát Turgun Syzdykov a odborářský předák Abilgazi Kusainov ale byli považováni za stoupence čtyřiasedmdesátiletého Nazarbajeva.

Do klání o post budoucí hlavy státu se původně přihlásilo sedmadvacet zájemců, většina z nich ale souboj s Nazarbajevem buď sama vzdala, nebo neprošla tvrdými úředními testy. Hlavním z nich byla zkouška z kazaštiny jako státního jazyka, jehož znalost není v mnohonárodním státě samozřejmostí.

Nazarbajev se podle pozorovatelů drží u moci nedemokratickými zákony, potíráním opozice a miliardovými zisky z prodeje těžebních práv. Mnozí západní investoři však považují jeho znovuzvolení za záruku budoucí stability, která se opírá i o pečlivě udržovaný náboženský smír a výrazný růst životní úrovně řadových Kazachů. Kazachstán má dobré vztahy se sousedními velmocemi Ruskem a Čínou, ale také se Spojenými státy a s Evropskou unií.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ