Tradiční kritikou Západu zahájil v sobotu filipínský prezident Rodrigo Duterte v metropoli Manile vrcholnou schůzku Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Západní vlády vyzval, aby nezasahovaly do záležitostí zemí tohoto regionu. Duterte je často terčem západní kritiky za svůj brutální boj proti obchodu s drogami, který si vyžádal tisíce mrtvých a který vyvolává pochybnosti o tom, nakolik jsou na Filipínách dodržována lidská práva.
Vazby mezi členskými zeměmi ASEAN a Západem by mohly být silnější a produktivnější, "pokud se naučíme navzájem respektovat nezávislost a navzájem se budeme považovat za suverénní", řekl Duterte. "Vztahy přinášejí ovoce, pokud jsou založeny na vzájemném respektu," dodal.
Duterte se zmínil o potřebě ASEAN řešit bezpečnostní otázky, včetně terorismu a pirátství, ale nezmínil se o citlivých teritoriálních sporech v Jihočínském moři. Peking dal najevo, že nechce, aby byla tato otázka na summitu zdůrazňována, což se projevuje v návrhu závěrečného prohlášení.
Přesto ale toto téma a krize kolem intenzivního zbrojení Severní Koreje přitahovaly na vrcholné schůzce větší pozornost než otázky ekonomické integrace v regionu. V závěrečném textu vyjadřuje ASEAN "vážné znepokojení" nad vývojem na Korejském poloostrově, včetně dvou jaderných zkoušek, které KLDR provedla loni a následných zkoušek balistických raket. Poslední pokus byl proveden v sobotu.
"Kroky KLDR vedou k eskalaci napětí, které může ovlivnit mír a stabilitu v celém regionu," uvádí se v návrhu prohlášení.
Duterte prohlásil, že by Spojené státy měly projevit vůči Severní Koreji zdrženlivost, protože severokorejský vůdce Kim Čong-un "usiluje o zkázu světa". Řekl, že hodlá v sobotním telefonickém rozhovoru naléhat na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se nenechával svést k válce, protože by to přineslo katastrofu.
Summit zemí ASEAN je první významnou mezinárodní událostí, které je dvaasedmdesátiletý Duterte hostitelem od svého nástupu do prezidentské funkce před deseti měsíci.
Čína považuje téměř celé Jihočínské moře za své a na útesech v tomto moři buduje umělé ostrovy, kde zřizuje letištní dráhy a další zařízení, jež mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Loni v červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé územní nároky, které má země v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.