Jemenské opozici se podařilo dostat na protivládní demonstrace tisíce lidí. Protestovaly proti třicetiletému vládnutí prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jenomže vždy v poledne se účastníci začali vytrácet. Většina zamířila přímo na tržiště, aby si zakoupila denní dávku kátu. Každodennímu žvýkání této mírně povzbudivé drogy se věnuje polovina z 24 milionů Jemenců.
Pro organizátory protestů je to komplikace. Musejí počítat s tím, že protestovat se bude jedině dopoledne.
"Když si vezmu kát, nemohu pak už jít ven. Celý svět je můj, cítím se jako král," říká student Muhammad Kadímí. Na demonstrace chodí, ale celý den tam nevydrží.
V Jemenu panuje bída, odehrávají se tam domácí konflikty a využívá toho teroristická al-Kajda. Odborníci považují tuto kombinaci za cestu ke kolapsu. Soudě podle účasti na protestním dni hněvu minulý týden je touha po změně velká, ale davu zřejmě chybí vytrvalost.
Jemenci jsou známí tím, že pokud si chtějí na vládě něco vymoci, neváhají kvůli tomu unášet lidi nebo obsazovat vládní budovy. Doba kátu je však pro většinu z nich nedotknutelná.
"Tady se protestuje jen několik hodin dopoledne, demonstrace rychle končí," přiznává při své kátové seanci Sámir Džibrán. Jemu prý stačí požít drogu jen jednou týdně.
Motivace Jemenců k protestům by mohla být velká. Nezaměstnaných je jich víc než 35 procent, třetina národa nemá pravidelně co do úst.
Pěstování kátu odčerpává zemi drahocennou vodu. Sálih vede deset let kampaň proti hořce chutnající droze, a přesto se za ni v Jemenu denně utratí miliony dolarů.
"Teď si jdu na trh koupit čerstvý kát. Pak se naobědvám a potom si zažvýkáme s přáteli. V Jemenu se protestuje ráno, odpoledne se žvýká," řekl jeden z demonstrantů Ahmad Sálih a opustil dějiště protestu.
Prezident se snaží předejít událostem, jaké se dějí v Tunisku a Egyptě. Slíbil, že se nebude ucházet o další mandát, až ten jeho v roce 2013 skončí. Vojáky a úředníky se pokusil získat zvýšením měsíčního platu o 47 dolarů (835 korun).
V zemi, v níž 40 procent národa žije se dvěma dolary na den, to není nepodstatné zvýšení.
Protesty pak sice neskončily, ale konají se sporadicky a jsou krátké. Svrhnout tuniského prezidenta trvalo měsíc, Egypťané toho svého nedostali z úřadu ani po čtrnácti dnech vytrvalých demonstrací.
"Doba kátu je od jedné do dvou odpoledne a v té době se nemůže dělat nic jiného. A to platí i pro demonstranty," říká účetní ze Saná Marván Kalísí s tváří nacpanou novou dávkou kátu.
Droga, která spotřebovává 40 procent vodních zdrojů, je nepominutelným ekonomickým faktorem a centrální banka ji zahrnuje do svých výpočtů. Kát se podílí šesti procenty na HDP a tvoří třetinu zemědělské produkce. Podle odhadů Světové banky Jemenci za kát utratí desetinu svých příjmů. Užívání drogy znehodnocuje čtvrtinu potenciální pracovní doby.
Ekonomové se nedokážou shodnout na tom, jak se k závislosti na kátu stavět. Z dlouhodobého hlediska to ohrožuje ekonomický růst, ale z krátkodobého je to řešení chudoby. Suchu odolná rostlina dokáže vyprodukovat úrodu listů za čtrnáct dní. Pěstitelé mají zaručený odbyt a produkce kátu zaměstnává sedminu Jemenců.
Mladí účastníci protestů v kátu zas tak velký problém nevidí, protože žvýkání ve skupinách prý hraje podobnou roli jako sociální sítě Facebook nebo Twitter. "Samozřejmě že používáme internet jako mládež v jiných zemích, ale mnoho protestů bylo naplánováno právě při sešlostech u kátu," říká třiadvacetiletý univerzitní student Fachr Ahzáb.
Mnoho jemenských mužů tráví žvýkáním drogy polovinu dne a věnují se tomu i v práci. Po ní se pak mnozí usadí s přáteli na polštáře a debatují o politických problémech. "Ale musejí ty řeči ještě proměnit v konkrétní činy. Je známo, že Jemenci mají krátký dech," říká politický analytik Násir Arabí.