Nejnebezpečnější země? Afghánistán, říká humanitární pracovník

Zahraničí
25. 10. 2015 14:40
Jako humanitární pracovník musíte vědět, kdo má v muslimských státech vliv, s kým promluvit (ilustrační foto).
Jako humanitární pracovník musíte vědět, kdo má v muslimských státech vliv, s kým promluvit (ilustrační foto).

"Když chcete jednat s islamisty, musíte poslat člověka, který mluví jejich jazykem," říká irský humanitární pracovník Peter Crichton. Největším nebezpečím jsou únosy. V posledních letech jich raketově přibývá, a navíc některé organizace případy raději tají.

Zdá se, že svět je poslední dobou stále nebezpečnější. Souhlasíte?

Pokud berete v úvahu čísla, pak se množství incidentů za účasti humanitárních organizací zvyšuje. Ale skoro všechny tyto události se staly zhruba v osmi nejkrizovějších zemích světa. Jinde se situace zlepšuje.

Jakou zemi považujete za nejnebezpečnější na světě?

Afghánistán. Situace se prudce zhoršila, jak se začaly stahovat mezinárodní síly. Byl jsem tam před třemi týdny a ještě nezažil naše místní zaměstnance tak vystrašené. Přitom před dvěma lety byli všichni optimističtí, dnes čekají, že se vše v řádu měsíců zvrátí.

Předpokládám, že v Afghánistánu udržujete kontakt s koalicí a místními úřady. Ale co povstalci, kteří jsou k cizincům ze zásady nepřátelští?

Nemáme žádné formální kontakty s koaličními nebo afghánskými národními silami. Koordinujeme naši práci jen s civilními ministerstvy, třeba pokud jde o zajištění vody nebo pomoc při neštěstích, například po pádu laviny. Spojení s Talibanem taky přímo nemáme, takové věci se řeší přes kmenové lídry. Zeptáme se jich: Je bezpečné, aby náš tým jel do té a té oblasti? A oni už se domluví sami.

Kde jsou limity toho, s kým se bavit?

Musíte se přesvědčit, že jednáte s tím, kdo má skutečně vliv. V Somálsku, ale i jinde se objevily radikálnější skupiny než aš-Šabáb, které už se nepodřizují vůbec nikomu. Zvlášť složitým partnerem k jednání jsou pak zahraniční islamisté a z nich nejhorší pověst mají bojovníci z Čečenska.

Bojíte se únosů?

Ty jsou poslední dobou opravdu velkým rizikem, za deset let vzrostl jejich počet o pět set procent. To je velmi vysoké číslo. Zvlášť když bereme v úvahu, že je výrazně nižší než skutečný počet případů. Organizace mnohé z nich drží v tajnosti.

Čtěte TÝDEN.
* Proč drží organizace únosy v tajnosti?



* Jak je to s výkupným a jak se o něm vyjednává?



* Dá se únosům předejít?



ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ŘÍJNA 2015.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK/AP , JULIE JACOBSON

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ